Poznaj trzy kobiety fotografki, które wpłynęły na bieg fotograficznej historii i odkryj fascynujący świat widziany oczami wybitnych artystek fotografek. To kobiety odważne, tajemnicze, pewne siebie i inspirujące. Podążając wbrew stereotypom i zasadom szły, i nadal idą, swoją drogą z aparatem w ręce.
Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje w szczególności kobiety fotografki do działania mimo wszystko. Do podążania za głosem swojego serca, do odważnego działania i realizowania siebie nie tylko w fotografii, ale i każdym innym obszarze.
Vivian Maier, Annie Leibovitz i Madame D'Ora. Poznaj historie i twórczość tych trzech niezwykłych kobiet fotografek, które zrewolucjonizowały światowy krajobraz fotograficzny.
// Zdjęcie wyżej: Vivian Maier
3 kobiety fotografki, które musisz znać
Vivian Maier
Vivian Maier nierzadko nazywana jest matką fotografii ulicznej. Przez większość życia pracowała jako niania, a fotografia towarzyszyła jej codziennie podczas pracy i w czasie wolnym. Twórczość VIvian Maier to zdjęcia ulic i autoportrety, na których się nie kryła.
Przez całe życie stworzyła 150 000 zdjęć, z czego wielu przez trudności finansowe nie wywołała. Dopiero po jej śmierci ujrzały światło dzienne, zachwycając swoją autentycznością i codziennymi scenami życia miejskiego. Fotografie Vivian Maier stanowią cenną dokumentację życia w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku.
Annie Leibovitz
Leibovitz jest amerykańską fotografką znaną z ostrych kontrastów i naturalności. Legendarna portrecistka, znana z wyjątkowej umiejętności uchwycenia esencji modeli, od gwiazd Hollywood po polityków, tworząc przy tym ikoniczne obrazy, które na stałe wpisały się w historię fotografii.
Swoją karierę zawdzięcza nie tylko talentowi, ale i wielkiej odwadze. Sama zwróciła się do królowej Elżbiety II o możliwość sportretowania jej. Do historii przeszedł też reportaż z trasy The Rolling Stones, który stworzyła żyjąc jak członkowie zespołu. Redaktor naczelna amerykańskiego Vogue'a Anna Wintour mówi o Leibovitz, że jest warta każdych pieniędzy, bo patrząc na zrobione przez nią zdjęcie od razu widać, kto jest jego autorką.
A thing that you see in my pictures is that I was not afraid to fall in love with these people.
ANNIE LEIBOVITZ
Madame D'Ora
Pionierka fotografii modowej, której eleganckie i pełne wdzięku portrety artystów i arystokracji z Belle Époque do lat 50. XX wieku wciąż inspirują swoim ponadczasowym pięknem. I choć na początku XX w. szczytem marzeń i zadaniem panien z dobrych domów było wyjście za mąż za dobrze usytuowanego mężczyznę, Dora miała większe ambicje. Chciała być fotografką.
100 lat temu, w czasach, kiedy fotografią zajmowali się niemal tylko mężczyźni, ona otwiera własne studio fotograficzne pod swoim nazwiskiem. Ustawia modeli, dba, by wyglądali lepiej niż w rzeczywistości, myśli o reklamie, marketingu. W jej studiu bywają wszyscy, którzy pokazują się w towarzystwie.