Ania Ulanicka

Czym fotografuję – odpowiedzi na Wasze pytania o sprzęt fotograficzny

W pierwszym wpisie o sprzęcie, którym fotografuję, opisałam swoją drogę od pierwszego aparatu na kliszę aż do torby aparatów, których używam dziś. Jeśli nie widzieliście poprzedniego wpisu, zajrzyjcie do niego koniecznie, zanim przeczytacie odpowiedzi na poniższe pytania. Na pewno zdecydowanie lepiej zrozumiecie moje podejście.

Jaki aparat kupić? Jaki obiektyw jest najlepszy do portretów? Czym fotografuję śluby? Dlaczego najczęściej wybieramy obiektyw z ogniskową 50 mm?

Pytania pogrupowałam tematycznie, czasami na kilka z nich mam taką samą odpowiedź. Ułożyłam je w przypadkowej kolejności, choć na poniższe poczułam się w obowiązku odpowiedzieć najpierw. Lecimy!


W CZYM APARAT MI POMOŻE?

Czy uważam, że lepszy sprzęt = lepsze zdjęcia?

Absolutnie nie uważam, że lepszy sprzęt jest w jakikolwiek sposób gwarantem lepszych zdjęć. Jasne, może podbić techniczną jakość zdjęć czy pozwolić na efekt, którego nie uzyskamy przy pomocy innego sprzętu, ale jest to tylko jakiś procent. W żadnym wypadku nie wyznacznik. 

Najważniejsze jest to, jak kreatywni jesteśmy, jaki mamy pomysł. Jak widzimy to, co mamy wokół i jak odbieramy otoczenie. Co chcemy przekazać, jaki mamy kontakt z modelem, jak widzimy proporcje, harmonię, linie. Ważne jest to, jaki moment chcemy uchwycić i co nim powiedzieć.

Sprzęt może nam pomóc, ale nie rozwiąże naszych fotograficznych problemów czy braków w naszych umiejętnościach.

Zobacz wpis: Czym fotografuję i czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Czy warto inwestować od razu w kombajn?

Jeśli masz worek złota na zbyciu, to czemu nie, możesz go wydać, na co tylko chcesz. :)

Ja nie zainwestowałam od razu dużych pieniędzy w sprzęt, bo zwyczajnie nie widziałam w nim wartości. Fotografowałam tym, na co było mnie stać i nie przejmowałam się, że nie jest to jakiś super sprzęt. Warto inwestować, jeśli wiesz, dlaczego kupujesz akurat to, a nie coś innego.

W moim osobistym odczuciu najważniejszy jest FEELING, jaki ma dany fotograf. Jeśli ma to coś, co idealnie go charakteryzuje, przekaże to nawet w zdjęciu, które pstryknie od niechcenia telefonem.

No a poza tym – nikt mi nigdy nie napisał, że chce, bym mu zrobiła zdjęcia, bo mam fajny aparat. I wolałabym, by to się nie zmieniło, haha. :D


KUPNO APARATU – DLA KOGO JAKI?

Czy jest może jakiś bardzo uniwersalny kompakt, lekki, ale z jakością lustrzany?
Czy jest sens kupowania lustrzanki do okazjonalnych zdjęć (ale jednak na sklep, bloga itd.)
Właśnie szukamy z mężem aparatu dla podróżujących, co możesz polecić?
Lustrzanka/aparat ze zmiennymi obiektywami?

W wypadkach opisanych w pytaniach powyżej polecam szczerze bezlusterkowce. Są to aparaty z wymienną optyką, dające naprawdę znakomitą jakość, niewielkie i lekkie. Mogę śmiało polecić je zarówno amatorom, jak i zawodowcom, do zdjęć prywatnych, jak i produktowych. Do fotografowania ludzi również nadają się fantastycznie, bo nie straszą wielkością. Są bardziej nieoficjalne i na luzie, jeśli wiecie, o co mi chodzi. :)

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu lustrzanki?
Jaki aparat byś poleciła dla średniozaawansowanej osoby? Wcześniej Nikon D90.

Jeśli fotografujesz prywatnie, kup bezlusterkowca. Jeśli na tym zarabiasz, kup pełną klatkę.

Jedną z rzeczy, która nie ma zbytnio znaczenia w fotografowaniu, ale którą bardzo doceniam w swoim body, jest wi-fi. Dzięki temu mogę w sekundę przesłać sobie chwilę wcześniej zrobione zdjęcia na telefon.

Dla mnie, jako osoby pracującej jako fotograf, ważny jest też slot na dwie karty SD. Te potrafią robić psikusy i wywalać errory, dlatego lepiej zapisywać jednocześnie na dwóch kartach.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie telefonu, jeśli chcę mieć w nim spoko aparat?

Na to, czy ma jabłuszko na pleckach, hihihi. ;)

Więcej o fotografowaniu telefonem i moich testach przeczytacie również w pierwszym wpisie o sprzęcie foto.


OBIEKTYWY

Czy różnica pomiędzy f 1.4 a f 1.8 jest aż tak widoczna, że lepiej kupić obiektyw z 1.4?

Znowu – trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy tego potrzebujesz. Ja fotografuję obiektywem 50 mm, f 1.4 i muszę szczerze przyznać, że bardzo, bardzo rzadko używam f 1.4. W ogóle naprawdę rzadko kiedy schodzę poniżej f 2.8. Bardzo intensywny bokeh zwyczajnie nie jest czymś, co identyfikuję jako mój fotograficzny styl. Czasami fotografuję na niskich wartościach przysłony (raczej koło f 1.8), ale są to sporadyczne sytuacje, jak na przykład bokeh z choinkowych lampek (dla zabawy, haha) lub kościoły, które są bardzo ciemne. Wtedy też jednak mocno podbijam ISO i raczej tym nadrabiam brak światła.

Czy korzystasz z obiektywów analogowych? jeśli tak, to jakich?

Nie korzystam. W ogóle boję się słowa „analog”. :D Mam analogowego Zenita i wypstrykałam AŻ jedną kliszę. Ciekawe fotki mi wyszły, ale boję się drugiego razu. Tyle w fotografowaniu analogami niewiadomych, że chyba mnie to przerasta.

Jaki obiektyw na początek do portretów? Parametry, nie konkretny model
Jaki obiektyw do portretów dla świeżaka? Taki, żeby nie zbankrutować

W obu przypadkach polecam obiektyw stałoogniskowy. Te obiektywy dają najfajniejszą plastyczność obrazu, ja osobiście nie używam żadnych zmiennoogniskowych obiektywów. Najbardziej uniwersalny będzie 50 mm – da fajny obraz, ale jednocześnie odległość od fotografowanego obiektu będzie na tyle niewielka, że poradzicie sobie też w mniejszych pomieszczeniach. Jest to ważne, kiedy nie ma możliwości większego odejścia. Obiektyw najlepiej jasny, f 1.8.

Do plenerów można się też pokusić o 85 mm (ja takiego nie używam), ale wtedy potrzeba więcej miejsca, żeby dalej odejść. :D

35 czy 50 jako pierwszy obiektyw po kicie?
Uniwersalny obiektyw na wyjazdy do zdjęć prywatnych?
Uniwersalny obiektyw do krajobrazu i portretu?

Najbardziej uniwersalnym obiektywem ever jest stałoogniskowy obiektyw 50 mm. Był to pierwszy, po kitowym, jaki w ogóle sobie kupiłam. Do tej pory jest to moja ulubiona ogniskowa i nie wiem, czy się kiedyś z nią rozstanę. Jeśli masz mieć jeden obiektyw stałoogniskowy, to najlepiej ten.


50 mm – CIEKAWOSTKA!

Popularność ogniskowej 50 mm wynika stąd, że jest to najbardziej naturalny obraz dla ludzkiego oka. Obraz „wytworzony” przez ogniskową w okolicach 50 mm jest najbardziej zbliżony do tego, jaki widzimy swoimi oczami. Dlatego chociażby zdjęcia wykonane przy pomocy ogniskowej 8 mm wydają się nam tak nierzeczywiste. Nie bez powodu obiektywy z taką ogniskową mają nazwę „rybie oko”, a nie ludzkie. ;) Nie widzimy w taki sposób. Ogniskowa 50 mm jest czymś, co najlepiej znamy oraz co jest dla nas najbardziej naturalne i normalne. 


Fotografia produktowa – jaki obiektyw i lampy?

Nie jestem specjalistką od sesji produktowych. Robię je rzadko lub na własne (instagramowe ;)) potrzeby. Wtedy używam swojego ulubionego obiektywu 50 mm lub telefonu. Nie używam lamp, blendy za bardzo też nie. Jestem (psycho-)zwolenniczką naturalnego światła, jego surowości i mocnych cieni, jeśli takie powstają. Nie niweluję tego blendą. 

Używasz czegoś oprócz aparatu do sesji w plenerze?

Obiektywów, haha. :) A tak serio, raczej nie. Fotografuję jak jest. Ale! Używam tej strony w celu sprawdzenia, o której godzinie będzie gdzieś wschód czy zachód słońca. 

Jaki zestaw obiektywów polecasz do reportażu ślubnego?
Jakiego sprzętu używasz do reportażu ślubnego?

Sprzęt, którego używam do większości swoich zleceń, możecie sprawdzić w poprzednim wpisie. Jest on opisany bardzo dokładnie. :)

Co jednak ważne i muszę to dodać, na sesje/śluby zabieram: dwa body na wypadek jakiejś nieprzewidzianej awarii, dodatkowe karty pamięci i dodatkowe baterie do wszystkich sprzętów plus ładowarki. Sporo tego, no ale nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć.

Z jakich obiektywów korzystasz przy sesjach fashion? używasz presetów w postprodukcji?

Sprzęt sprawdzicie w poprzednim wpisie.

Co do obróbki – używam presetów, które sama tworzę. Mam już na tyle wypracowany styl obróbki, że rzadko kiedy kombinuję i szukam czegoś totalnie nowego. Moja obróbka ewoluuje raczej powoli. 

A propos obróbki, fotki na Instagram obrabiam w VSCO Cam i tam używam tylko dwóch filtrów: M5 i A6.


LAMPY/DODATKI:

Chcę kupić blendę, jaką polecasz?

To zależy, co zamierzasz fotografować, głównie od tego zależy, jakiego rozmiaru blendy będziesz potrzebować. W warunkach domowych można wykorzystać nawet biały karton, płat styropianu, pomalowaną deskę czy inny biały, twardy materiał. 

Czy mam dyfuzor na lampę? czy jest niezbędny albo pomocny?

Nie używam dyfuzora na swojej lampie błyskowej i uważam za zbędny. Na ten moment bardzo nie lubię zmiękczać cieni.

Balans bieli – kupiłam szarą kartę i chyba nie wiem, jak jej używać

Też nie wiem, hahaha.

Czy używasz lampy reporterskiej lub lamp studyjnych? jeśli tak, to jakich?
Czy używasz zewnętrznej lampy do swoich zdjęć?

Nie mam własnych lamp studyjnych. Jeśli potrzebuję doświetlenia, używam lamp w studio, choć i tak w zdecydowanej większości przypadków staram się fotografować w świetle dziennym. Po prostu najbardziej mi taki styl w tym momencie odpowiada. 

Używam głównie lampy błyskowej mocowanej do Nikona, zwykle do zdjęć reportażowych (przyjęcia, wesela) i imprezowych. 


 

Kategorie
Fotografia

Sprawdź także

Poprzedni post

Czym fotografuję i czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Następny post

Jak straciłam zapał do pracy osiągając swoje cele i jak odnajdę go w majówkę