Ogarnij dobre miejsce pracy! 13 super wskazówek

zorganizuj-sie-4Masz czasami tak, że kiedy siadasz do pracy przy swoim ulubionym biurku, kompletnie nie możesz się skupić, a im dłużej próbujesz zacząć robić cokolwiek, tym bardziej denerwujesz się, że jeszcze tego nie zrobiłeś? Bardzo możliwe, że Twoje miejsce pracy za bardzo Ciebie rozprasza. Też tak miałam! Jeśli otacza Ciebie chaos, nic dziwnego, że praca nie idzie. Miejsce powinno jej sprzyjać, nie rozpraszać. Jak w takim razie stworzyć dobre miejsce pracy? Odpowiedź poniżej.

Biurko musi być czyste, dobrze zorganizowane, a najlepiej, żeby elementów na nim było jak najmniej. Powinno być wygodne, a najpotrzebniejsze do pracy rzeczy powinny znajdować się na tyle blisko, abyś nie rozpraszał się, kiedy po nie sięgasz. Na pewno nie ma tu miejsca na stosy kubków po kawie ani góry notatek.

W takim razie co zrobić, aby miejsce pracy nie rozpraszało, a sprzyjało skupieniu?


1. Ustawienie biurka.

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, ustaw biurko w taki sposób, aby światło słoneczne nie utrudniało widzenia na ekranie, ale było na tyle blisko jego źródła, aby mogło je oświetlać.

Najlepiej bokiem do okna, chyba że masz rolety, które w różnych stadiach świecenia słońca możesz zasłonić. Ja lubię mieć biurko ustawione przodem do ściany – wtedy widok z okna nie jest w stanie mnie rozpraszać, natomiast jeśli chcę odpocząć, podchodzę do niego. Ciemne kąty pokoju są kiepskie, bo zawsze niezbędne będzie światło biurkowej lampki. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej.

2. Wygodne biurko + wygodne krzesło.

Biurko niech będzie duże, a krzesło wygodne. Jeśli cierpisz na bóle pleców podczas długiej pracy przy komputerze (kto nie cierpi???), wspomóż się poduszką i podeprzyj nią dolny odcinek pleców, kiedy siedzisz na krześle albo kup dużą piłkę do siedzenia i pracuj na niej od czasu do czasu. Zmusza ona do pracy mięśnie brzucha tym, że trzeba utrzymać balans oraz prostą postawę. Jak znalazł!

3. Pozostaw na biurku jeden notes/kalendarz do zapisywania swoich notatek.

Wyrzuć kolorowe karteczki, wyrwane z notesów kartki, paragony (również do notowania) i inne papiery, na których zdarza się notować, a które po kilku minutach potrafią stworzyć chaos nie do ogarnięcia. Od kiedy na biurku zostawiam tylko kalendarz, moja praca jest zdecydowanie bardziej zorganizowana. Mam jedno miejsce, w którym zapisuję to, co w danym momencie mam do zrobienia. I nigdzie więcej. To zapobiega bałaganowi oraz temu, że zapisane na różnych kartkach notatki mogę zwyczajnie zgubić.

4. Schowaj/usuń z biurka jak najwięcej rzeczy.

Jeśli potrzebujesz notatek czy innych ważnych papierów – umieść obok biurka pudełko albo segregator, w którym będziesz je przechowywać. Nie pozwól na to, aby stos notatek Ciebie rozpraszał albo, co gorsza, pokrył całe Twoje biurko!

5. Odłóż telefon jak najdalej.

Serio. Podobno nawet sama obecność telefonu na biurku na tyle potrafi rozproszyć umysł w trakcie pracy, że zaleca się nie tylko jego wyciszenie, ale odłożenie na miejsce z dala od biurka. Wtedy pokusa sięgania po niego i sprawdzania social media co trzy minuty będzie mniejsza. Wypróbuj. U mnie się sprawdza.

6. Pozwól sobie na jeden kubek.

Może to wyglądać na dosyć błahą radę, ale u mnie się sprawdza i zapobiega powstawaniu ogromnego stosu zapomnianych kubków. Nie znoś do miejsca pracy piętnastu naczyń z piętnastoma różnymi napojami. Wypiłeś kawę? Weź kubek, umyj go i zrób w nim herbatę. Taka krótka przerwa dobrze Ci zrobi. A sobie będziesz wdzięczny za czystość!

zorganizuj-sie-2

7. Niech inspiracja będzie blisko!

Postaw na biurku ramkę z obrazkiem/grafiką. Może to być Twój ulubiony cytat, który doda Tobie motywacji do działania, kiedy utkniesz w trakcie pracy. Niech będzie krótki, ale konkretny!

8. Zminimalizuj ilość gadżetów.

Laptop, lampka, notes, zegarek, kubek i ramka. Wszystko najlepiej w stonowanych kolorach.

9. Zadbaj o muzykę.

Delikatne, spokojne dźwięki mogą zminimalizować stres oraz zwiększyć Twoje skupienie podczas pracy. Jeśli pracujesz w głośnym miejscu (chociażby biuro), załóż słuchawki. Odłącz się od otoczenia i pracuj w skupieniu.

10. Postaw zielone!

Wprowadź do pomieszczenia pracy rośliny. Ja uwielbiam sukulenty i kaktusy – proste i ładne, bez żadnych kwiatów. Podobno patrzenie na coś zielonego przez kilkanaście sekund, co stoi dalej, niż komputer, pomaga odpocząć oczom. Popatrz na swoje ulubione kwiaty albo wyjrzyj przez okno.

11. Podziel pomieszczenie na strefy.

Pracuj w jednym miejscu, odpoczywaj w innym. Ludzki umysł bardzo szybko się przyzwyczaja i bardzo dużo kojarzy. Dlatego pozwól, aby miejsce pracy kojarzyło się Tobie tylko z pracą, a miejsce odpoczynku (np. łóżko) tylko z odpoczynkiem. Nie pracuj na łóżku czy w fotelu. Niech Twoje biurko będzie Twoim głównym miejscem pracy i niech kojarzy się ze skupieniem. Jeśli nie będziesz w tym miejscu się rozpraszał, a skojarzysz je z intensywną pracą, po pewnym czasie Twój mózg sam odbierze sygnał „praca”, kiedy tylko do niego usiądziesz. Podobnie z przerwami – jeśli pracujesz w blokach, w czasie, kiedy wypada przerwa, odejdź od miejsca, w którym pracujesz. Przejdź się, popatrz przez okno, zrób herbatę, porozciągaj. Ale z dala od biurka.

12. Utrzymuj swoje miejsce pracy w czystości.

Zawsze doprowadź je do porządku przed i po zakończonej pracy. Schowaj notatki, których użyłeś, sprzątnij kubki, przetrzyj blat. Abyś jutro zaczął pracę w czystym, sprzyjającym pracy miejscu!

13. No i pamiętaj o priorytetach, dobrze rozplanowanej pracy oraz przerwach.

Bez nich ani rusz!

zorganizuj-sie-1


Twoim zadaniem na dziś jest uprzątnięcie biurka i doprowadzenie do stanu, w którym praca będzie robiła się sama!

Ile punktów planujesz wprowadzić do swojego miejsca pracy? Ile już wprowadziłeś? Masz może jeszcze inne pomysły? Daj znać! Mam nadzieję, że od tej pory Twoje miejsce pracy będzie rządzić!


 • Jeszcze biurka nie mam ;) więc nic nie wdrozylam ;) dokupuje powoli rzeczy do mieszkania i tego właśnie mebla mi brakuje. Dodatkowo ma ono służyć za toaletke więc tym bardziej musi być uprzatniete. Myślę ze Twoje rady sa bardzo dobre i jeśli się je zastosuje to praca stanie się przyjemniejsza :)

  • Ach, jak ja uwielbiam momenty takie, jak ten, w którym teraz jesteś! Kocham kupować drobiazgi do mieszkania i urządzać swoje kąty. :D

 • Katarzyna Metzger

  bardzo fajny blog

 • Póki co moje miejsce pracy to zazwyczaj kanapa w salonie… ;)) Coraz częściej myślę o zorganizowaniu miejsca dla siebie, także cieszę się, że trafiłam na Twój wpis :) Jak dla mnie muzyka za bardzo rozprasza, najlepiej pracuje mi się w ciszy – zwłaszcza przy tworzeniu nowych wpisów. I bardzo chciałabym mieć na biurku albo gdzieś w pobliżu zdjęcie mojej rodziny, żebym w każdej chwili mogła na nich popatrzeć :)

  • Z tą muzyką też mam różnie i z nią kombinuję – przy bardzo wytężonym skupieniu jednak nie zawsze jest mi pomocna.
   Bardzo się cieszę, że odnalazłaś coś przydatnego dla siebie w moim wpisie. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej! :D

 • Super to zebrałaś w jednym miejscu. Podoba mi się punkt z zielonym, wiele osób zapomina o wprowadzeniu natury do miejsca pracy, a faktycznie dzięki temu kolorowi nasze oczy świetnie odpoczywają od komputera.

 • Nie mam biurka i generalnie dobrze mi z tym. Ale należę do osób co jak mają robić, to robią, a jak motywacja jest za mała to nawet uporządkowane miejsce pracy nie pomoże ;) Ale rady fajne jak ktoś lubi mieć to pod kontrolą :)

  • Wow, to świetnie!
   Ja w ogóle lubię mieć porządek – mój zmysł estetyczny doprasza się prostoty zawsze i wszędzie. :D

 • A to moje miejsce pracy! Co prawda kaktusów i sukulentów nie mam, ale jest Mike Tyson. https://www.instagram.com/p/BK0u1QzhlhK/?taken-by=cypriankajetan

  • Być może Tyson jest bardziej motywujący, niż sukulenty. :D

 • Ahhh marzy mi się takie miejsce! pewnego dnia na pewno stworzę taki swój kącik!

 • No właśnie, miejsce pracy:) Moje ma sie całkiem niezle, staram sie utrzymać w nim porządek. Jedyne czego teraz nie może mi zabraknąć to świeczek – pali się od rana bo daje swoiste ciepło i przytulność :) Pięknego dnia!
  https://uploads.disquscdn.com/images/f8e96d688b0ef7921862bd202a277f24c70ae8640560733bf34cabcf9188b11a.jpg

  • Twoje miejsce pracy jest w ogóle magiczne! :) Marzy mi się taka pracownia. ^^
   Dziękuję, pięknego dnia Tobie również! :*

 • Niby wszyscy znamy te rady, w dodatku wydają się takie oczywiste, a jednak doprowadzenie biurka do porządku, a już zwłaszcza utrzymanie go w perfekcyjnym, minimalistycznym ładzie potrafi być sporym wyzwaniem. Niemniej, warto próbować! PS. Bardzo fajny blog, ciesze się, że tu wpadłam! :)

  • No jasne, ja próbuję nieskończenie wiele razy, bo wiadomo – nie zawsze uda się dotrzymać wszystkich postanowień. :D

   Bardzo się cieszę, że Ci się podoba. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej! :D Pozdrawiam i życzę pięknego popołudnia.

 • Kasia Makarska

  O tak – telefon (zwykle mam w pobliżu), muzyka – przeważnie radio, co faktycznie rozprasza…
  Niezwykle wartościowy post.
  Zostaję u Ciebie by się czegoś nauczyć. :)

  • Dziękuję za Twoje słowa! :) Cieszę się, że skorzystałaś z mojego wpisu. Rozgość się!

 • Popieram w 100%. Ja też jestem zdania, że nawet jak mamy nawał roboty to powinniśmy na nią znaleźć miejsce, a na biurku, stole trzymać jak najmniej rzeczy, czyli tylko te naprawdę potrzebne w danej chwili. I oczywiście coś do picia, bo sam internet nam nie wystarczy :)

  • A wręcz czasami ten internet jest nawet nie za bardzo wskazany! :D

 • Katarzyna Wojtyńska-Stahl

  Dziękuję, przypomniałaś mi to, o czym wiem, a o czym ciągle zapominam… ;)

  • Dobrze mieć ściągę ekstra sposobów na takie chwile! :D

 • Iwona Janiak

  Moim miejscem pracy póki co jest dom, więc jest mega ciężko stworzyć dobre warunki, bez rozpraszania ;) ale jeżeli chodzi o typową pracę, to tak, zgadzam się, minimum minimów, coś motywującego i jeden kubek ;)

  • Ja właśnie najbardziej lubię pracę w domu i jeśli chodzi o rady, które wymieniłam wyżej, wszystkie udaje mi się zastosować tylko w domu. Biuro rządzi się własnymi prawami. ;) Ale masz rację, w domu można być bardzo często rozproszonym i to miejsce wymaga specjalnych sposobów. :D

   • Iwona Janiak

    ja nie mam kompletnie warunków niestety, mieszkamy w kawalerce, jeden pokój z aneksem… ciągle widzę, że coś jest w domu do zrobienia, a to pranie, a to odkurzanie, a to naczynia, a to obiad, ciągle coś, także dla mnie to najgorsze co może się człowiekowi przytrafić – chyba nie ma miejsca z większą ilością rozpraszaczy ;)

    • O jejku, faktycznie to musi być ciężkie! Może przenośny parawan do pracy, żeby nie widzieć całego mieszkania???
     Oczywiście żartuję, ale szczerze trzymam kciuki za Twoją produktywność w domu!

 • Dla mnie najważniejsze jest dosyć duże biurko, na którym mogę pisać ręcznie i używając komputera. Im mniej rzeczy na biurku, tym lepiej!

  • Pod ostatnim zdaniem podpisuję się obiema rękami! :D

 • Majsterki

  Jestem na tak! choć chwilowo brak mi dużego biurka i prację gdzie popadnie to znam i doceniam zalety porządnego miejsca pracy :-)

  • Ja przez długi czas również pracowałam z laptopem w łóżku ze względu na brak porządnego miejsca pracy i pewnie to jest powód, dlaczego teraz tak bardzo to doceniam! :D

 • Pingback: 11 złych nawyków, które powinieneś zwalczyć, aby być produktywnym()