Ania Ulanicka

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga?

Jak robić ładne zdjęcia na Instagram i bloga?Co sprawia, że o niektórych kontach na Instagramie możemy powiedzieć, że są piękne i spójne? Wchodzisz na czyjś profil i możesz śmiało powiedzieć, że tak, to konto jest naprawdę dopracowane i spójne stylistycznie. Masz pewność, że zdjęcia zrobiła jedna osoba i że bardzo dobrze przemyślała ten proces. W tym wpisie dam Ci kilka rad, które wzniosą Twoją blogowo – instagramową fotografię na kolejny level!

Sprzęt nie ma znaczenia 

Mogłeś już o tym czytać na moim blogu czy instagramie jakieś miliony razy, ale trzymam się tego nieustannie! 

W zawodowej fotografii oczywiście sprzęt ma znaczenie. Zależy nam na wysokiej jakości i zaawansowany sprzęt fotograficzny dla profesjonalistów pomaga nam to uzyskać. 

Jeśli jednak chodzi o zdjęcia, które będą publikowane na blogu czy Instagramie, nie ma to znaczenia! Najważniejsze jest to, czy masz swój styl oraz pomysł na to, w jaki sposób będziesz prowadzić swoje konto. 

Ja na przykład wiele ze zdjęć, które widzisz na moim blogu i instagramie robię telefonem, którego na co dzień używam. Bardzo cenię sobie mobilność tego aparatu i fakt, że zawsze, ale to zawsze mam go przy sobie. To umożliwia mi prowadzenie swojego konta na Instagramie bardziej spontanicznie. Nie muszę nosić ze sobą plecaka z ciężkim sprzętem, nie tracę czasu na wybór i zmianę obiektywów. Jasne, robię od czasu do czasu sesje contentowe, do których używam tego samego sprzętu, co przy realizacji zleceń dla klientów. Jest to jednak tylko część tego, co publikuję w ciągu tygodnia na blogu i Instagramie. 

W fotografii, której efekty wykorzystuję na Instagramie, zależy mi na czymś więcej, niż tylko dobrej jakości. Chciałabym być bardziej spontaniczna. Chcę pokazywać nie tylko mój zawodowy fotograficzny dorobek, ale również to, co dzieje się za kulisami każdego dnia.

Chcesz przeczytać więcej o sprzęcie? Zajrzyj do tego wpisu: Czym fotografuję i czy ma to jakiekolwiek znaczenie?


Ale kompozycja i tematyka już tak! 

Zauważ, że konta, które uważasz za spójne, ograniczają się do poruszania kilku tematów. Możliwe, że ich zdjęcia nie oscylują wokół tylko i wyłącznie jednego tematu, ale na pewno możesz wskazać tematy główne, które powtarzają się regularnie. Stanowią kręgosłup, wokół którego zbudowana jest cała pozostała otoczka treści. 

Na koncie biznesowym od czasu do czasu pewnie pojawiają się zdjęcia kreatywnych układanek z kawą, notesami, planerami i miejscem pracy, przy którym urzęduje twórca. Na koncie dietetyka pojawiają się zdjęcia jedzenia z przepisami na zdrowe dania. U prowadzącej zajęcia fitness na pewno nie zabraknie zdjęć z siłowni. 

Nawet jeśli te zdjęcia będą przeplatane tymi o odmiennej tematyce, to dzięki stałemu kręgosłupowi będziesz mieć wrażenie, że zachowany został jakiś rytm i porządek. Będziesz się podświadomie czuć komfortowo patrząc na takie konto, bo będziesz wiedział, czego spodziewać się przy kolejnych zdjęciach.

Powtarzanie niektórych kadrów to naprawdę świetna metoda na to, by wprowadzić spójność i porządek do Twojego instagramowego konta.

Nie muszą się one pojawiać przy każdej publikacji, ale przeplatanie spontanicznych ujęć z tymi, które są kręgosłupem Twojej twórczości, będzie fajnym pomysłem dodającym harmonii.

Jak robić dobre zdjęcia – 10 przykazań początkującego fotografa


Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? Wytypuj swoje flagowce!

Na pewno masz takie ujęcia, które według Ciebie cieszą się największym zaangażowaniem Twoich odbiorców i w których Ty czujesz się najlepiej. 

Portrety? Zdjęcia z wyjazdów? Flay laye? Zdjęcia z Tobą w roli głównej? 

Na pewno masz takie ujęcia, które są w Twoim odczuciu naprawdę dobre, które niemalże zawsze cieszą się powodzeniem i wzbudzają duże zaangażowanie. Zastanów się, jakie to są zdjęcia, przeanalizuj ich stałe punkty, mocne strony, zastanów się nad kompozycją, a później… staraj się je powtarzać! 

Zwróć uwagę na perspektywę, którą wykorzystałeś podczas robienia tego zdjęcia. Czy jest to flat lay? Czy może zrobiłeś zdjęcie centralnie od przodu? Wykorzystałeś trójpodział kompozycji czy może kompozycję centralną? Czy są to proste, minimalistyczne ujęcia, czy może takie, na których zagęszczenie widocznych elementów jest naprawdę duże? 

Jak pewnie mogłeś już zauważyć spójne zdjęcia to również te o podobnej kompozycji. Są podobnie wykadrowane, a kadr podobnie wypełniony elementami widocznymi na zdjęciu. 

Przeanalizuj swoje i konto i zastanów się: może Twoimi ulubionymi ujęciami są kompozycje, które fotografujesz na swoim parapecie? Może ulubione kwiaty, których nigdy nie brakuje w Twoim biurze? A może pudrowe tło, które niezwykle dobrze eksponuje fotografowane na nim elementy? Jeśli masz takie ujęcie, które wychodzi Ci dosłownie zawsze, zapamiętaj je.

Nie musisz w kółko powtarzać tej samej fotografii, ale możesz uczynić z niej element, który będzie harmonijnie spinał całe Twoje konto.

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? określ swoje flagowce
Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? Określ swoje flagowe zdjęcia. Ja nie czułam się zbyt dobrze w misternie układanych flat layach, więc postawiłam na proste, minimalistyczne kompozycje. :)

Nie musisz w kółko powtarzać tej samej fotografii, ale możesz uczynić z niej element, który będzie harmonijnie spinał całe Twoje konto.

Wpis, który może Ciebie zainteresować: Jak planować publikacje na bloga i media społecznościowe?


Wybierz przydatne gadżety do zdjęć

Kiedy już określisz swoje ulubione ujęcia, zadbaj o gadżety, które zawsze Ci się w takich ujęciach przydadzą i które je urozmaicą. Może kartony czy tkaniny, które będziesz wykorzystywać jako tło do swoich kompozycji? Notesy w podobnej kolorystyce, biżuteria, kwiaty? Stwórz sobie pudełko z gadżetami, które bez względu na poruszaną przez Ciebie tematykę na zdjęciach urozmaicą Twoje kadry. 

W moim przypadku jest to pastelowy planer, laptop, na którym codziennie pracuję i telefon. Okulary, czarne notesy, magazyny z pięknymi zdjęciami i złote dodatki. Zawsze jestem w stanie wyczarować z tego coś naprawdę ładnego i spójnego na mojego bloga lub instagramowe konto. 


Ożyw trochę swoje zdjęcia 

Fajnie jest wrzucić ładną kompozycję na instagram, ale jeszcze fajniej jest opublikować zdjęcie z czynnikiem ludzkim. Wiem, że brzmi to niezbyt porywająco, ale przyznaj, że widzisz różnicę między tymi dwoma zdjęciami poniżej? 

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? Ożyw trochę swoje zdjęcia!
Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? Ożyw trochę swoje zdjęcia!

Kiedy chcesz wrzucić zdjęcie książki, wrzuć nie tylko zdjęcie książki leżącej na stole, ale zdjęcie, na którym Ty czytasz tę książkę. 

Kubek z kawą najlepiej trzymać w ręce. Klawiatura laptopa też wygląda lepiej, kiedy faktycznie ktoś na niej pisze. Staraj się nie fotografować samych przedmiotów. Będzie to wyglądało zupełnie inaczej, kiedy w tej zdjęciowej historii pojawi się człowiek. 

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? Ożyw swoje zdjęcia!
Na przykład w taki sposób!

Wstydzisz się robić zdjęcia w knajpach i na zewnątrz?

Nie martw się, ja też. Czasami czuję się okropnie niekomfortowo. Szczególnie wtedy, kiedy mam sobie zrobić zdjęcie w jakiejś ekstra knajpie, o której chciałabym Wam napisać albo wychodzę na sesję na miasto robić zdjęcia na swojego bloga i Instagram. Długo próbowałam przezwyciężyć to uczucie, przez długi czas ciągle czułam się na maksa spięta. 

Ale wiesz, co pomogło mi to zmienić?

Myślenie, że jestem niesamowicie znaną blogerką lub fotografem, który robi właśnie SUPER HIPER WAŻNY CONTENT WART MILIARDY PIENIĘDZY. Tak naprawdę to ja się powinnam dziwić, dlaczego biega za mną jakiś paparazzi. Jak bardzo infantylnie by to nie brzmiało, pomogło mi się przemóc i czuć pewniej w publicznych miejscach robiąc zdjęcia na bloga. Mam nadzieję, że inni nie będą mnie szkalować za tę pewność siebie, która pojawia się, kiedy przez kilka sekund pozuję do zdjęcia, które opublikuję później na swoich mediach społecznościowych. 


Podsumowując: jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? 

  • Sprzęt naprawdę nie ma znaczenia, tylko to, czy masz pomysł na swoje konto i zdjęcia. Ważne jest to, czy masz ze sobą jakikolwiek aparat, który pozwoli Ci uwiecznić momenty, o których później będziesz pisać na swoim Instagramie i blogu.
  • Kompozycja i tematyka jednak mają znaczenie. Nie bez powodu niektóre konta uważasz za maksymalnie spójne. Zauważ, że wyróżnia je to, że oscylują wokół głównego tematu i trzymają się podobnej kompozycji na zdjęciach. Te dwie rzeczy wprowadzają super porządek.
  • Wybierz swoje flagowe ujęcia. I powtarzaj je, kiedy tylko zechcesz wprowadzić na swojego bloga i Instagram trochę porządku. 
  • Stwórz pudełko z gadżetami, które dodają atrakcyjności Twoim kadrom.
  • Ożywiaj swoje fotografie! Nie bój się robić zdjęcia sobie. Pamiętaj o czynniku ludzkim.
  • Wyczyść obiektyw w telefonie, zanim zaczniesz robić zdjęcia. :)
  • Kiedy wstydzisz się robić zdjęcia na zewnątrz, myśl o sobie jak o największej gwieździe instagrama, która właśnie robi super hiper ważny content. Bo tak właśnie jest! <3 
Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga? Praktyczne rady

Chcesz dowiedzieć się o nowym produkcie jako pierwszy?

Jak już wspominałam na Instagramie, pracuję nad produktem, który pozwoli Ci tworzyć bardziej estetyczne treści. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to takiego i absolutnie nie chcesz przegapić premiery, zapisz się do newslettera. To właśnie tam będę odkrywać swoje karty.

A, najbardziej na świecie nie znoszę spamu, więc umówmy się: nie będę pisać często i zawracać Ci głowy głupotami. ;) Do napisania!

Kategorie
Blogowanie, Fotografia

Sprawdź także

Poprzedni post

Sesja wizerunkowa - komu się taka sesja przyda? Jak się przygotować?

Następny post

Trudni klienci - jak sobie z nimi radzić?