Ania Ulanicka

Jak robić dobre zdjęcia – 10 przykazań początkującego fotografa

Z tego wpisu dowiesz się, jak robić dobre zdjęcia, nieważne czym fotografujesz. Wystarczy, że zastosujesz się w codziennej fotografii do kilku poniższych zasad, a Twoje zdjęcia zyskają na jakości.


Aby robić dobre zdjęcia, nie potrzeba aż tak wiele. Od lat wychodzę z założenia, że zdjęcia robi nie aparat, a osoba i tym samym, podsumowując moje obserwacje i błędy, które zauważam wśród fotografujących osób, podrzucam Wam dziesięć wskazówek. Dzięki nim życie na Instagramie stanie się piękniejsze!

Być może po przeczytaniu tego teksu będziecie w stanie wskazać zdjęcia, które są zaprzeczeniem tych zasad, a które są dobre – ja również. Jednak uważam, że aby móc łamać zasady, należy je poznać, aby wiedzieć, co i jak się łamie. 

1. Horyzont jest poziomy. Zawsze.

Jeśli miałabym wybrać jedną, jedyną zasadę, na temat tego, jak robić dobre zdjęcia – byłoby to pilnowanie horyzontu. Horyzont ma być idealnie poziomy. Coś mnie skręca, kiedy widzę skośne morze, pochylony krajobraz, okno, cokolwiek. Nie daję lajka, choćby ta fota pokazywała najpiękniejsze miejsce na świecie. Jeśli podczas robienia zdjęcia horyzont się nam omsknie, w programach do obróbki zdjęć mamy takie magiczne linie, do których ten horyzont możemy dopasować. I bardzo, bardzo nakazuję to robić.

Warszawa nie ma jeszcze dostępu do morza, więc poniższe fotki tego barcelońskiego z idealnie poziomą linią horyzontu udostępniła mi moja siostra – możecie je znaleźć na jej Instagramie @ewelinaulanicka.

10 przykazań początkującego fotografa

2. Piony są pionowe. Zawsze.

Analogicznie.

3. Stosuj trójpodział kompozycji.

Jeśli jesteśmy już przy magicznych liniach, warto wspomnieć o bardzo prostej zasadzie o bardzo wielkiej mocy. :) Mianowicie – wystarczy umieszczać najważniejsze punkty zdjęcia w jego jednych trzecich. Można tę funkcję włączyć we wszystkich aparatach – podczas robienia zdjęcia na ekranie aparatu pojawia się siatka. Dodatkowo – taką siatkę możemy włączyć podczas obróbki zdjęć, np. w Instagramie. Wtedy postarajmy się w kulminacyjnych miejscach fotki umieścić akcenty zdjęcia, tak jak na zdjęciach poniżej.

sposoby na dobre zdjęcia

4. Centrum w centrum.

Kompozycja, której ja używam rzadziej, ale która umiejętnie wykorzystana również jest ciekawa. Radzę używać jej od czasu do czasu (najchętniej wtedy, kiedy fotografujesz jeden obiekt), raczej jako urozmaicenie do trójpodziału kompozycji.

wskazówki dla początkujących fotografów

5. Fotografuj obiekty z góry.

Jeśli nie jesteś freakiem, który codziennie taszczy ze sobą lustrzankę z trzema obiektywami (ja też nim nie jestem i nikomu nie polecam takiego pajacowania), a zwykle fotografujesz telefonem – fotki jedzenia, książek lub innych obiektów najlepiej wyjdą z góry ze względu na kąt, jaki posiadają wbudowane aparaty. Obiekty na fotce nie będą wtedy rozjechane jak przy fotografowaniu ich z innej perspektywy.

fotografowanie obiektów z góry

6. Pamiętaj o świetle.

Nie fotografuj obiektów i krajobrazów pod światło. Kojarzysz może ciemne foty, na których jedyną widoczną rzeczą jest mała biała plama słońca? No właśnie. Odwracamy się w drugą stronę, tak aby słońce mieć za plecami i powtarzamy ujęcie. Fakt – czasami najciekawszy widok znajduje się po złej stronie słońca, ale wtedy może warto wrócić w dane miejsce o innej godzinie i powtórzyć ujęcie?

Nie fotografuj obiektów w ciemnych kątach. Jeśli lubisz od czasu do czasu wrzucić swoją owsiankę na Insta, nie fotografuj jej w najciemniejszym kącie swojej kuchni. Moim ulubionym miejscem do fotografowania jest zawsze parapet albo biurko postawione pod oknem. Nawet w ciemniejszych porach roku światła jest tu na tyle dużo, że uda Ci się cyknąć jasną fotkę.

5 sposobów na to, jak czytać więcej

7. Nie używaj wbudowanej lampy błyskowej.

Nigdy. Przenigdy. Chyba że potrzebna jest Tobie latarka. 
Wbudowane lampy błyskowe są bajerem, który do niczego się nie przydaje, a tylko partaczy zdjęcia. Lepiej już poczekaj na światło. I obiecaj – nigdy nie wrzucisz nigdzie fotki robionej przy użyciu wbudowanej w telefon lampy błyskowej. NIGDY.

8. Zwracaj uwagę na tło – ogarnij otoczenie!

Plastikowa reklamówka na rajskiej plaży, kosz na śmieci w tle lub góra prania w lustrze – nigdy nie wyglądają dobrze. Rozumiem, że kiedy skupiamy się na pierwszym planie lub jesteśmy tacy spontaniczni, wiele możemy przeoczyć, ale wszystkie drugoplanowe bałaganki zostaną zauważone i na pewno wytknięte. Zwróć uwagę na to, aby takich niespodzianek nie było widać na Twoim zdjęciu – przesuń się w lewo/prawo, lub…

9. Podejdź bliżej/przybliż/wykadruj zdjęcie.

Nie bój się kadrować swoich ujęć, przybliżać się do fotografowanego obiektu lub stosować zoomu. Nie zawsze tło jest tak niezbędne, jak się nam wydaje, a zdjęcie często zyskuje na wartości, jeśli wyeksponujemy to, co najważniejsze.

10. Pilnuj ostrości.

Ile ja się naoglądałam nieostrych, poruszonych, albo wyostrzonych na piętnasty plan zdjęć, to moje. Ale nie chcę oglądać tego więcej, więc pilnujcie się, bo wszystko widzę. Jeśli nie złapałeś ostrości za pierwszym razem, powtórz ujęcie, do skutku.


A jeśli macie pytania bądź więcej zasad, które warto dopisać do listy, dawajcie znać. Wszystkie powyższe będę rozwijać w kolejnych wpisach poświęconych fotografii, które mam nadzieję będą Was motywować do robienia zdjęć w jak największych ilościach, zachowując jakość. :)

Pięknego dnia!


Category
FOTOGRAFIA
Share on

You may also like

Previous Post

Być kobietą to

Next Post

Dominika Wójciak - Sezonowe warzywo