Ania Ulanicka

Jak robić dobre zdjęcia – 10 przykazań początkującego fotografa

Jak robić dobre zdjęcia, horyzont, ostrość, trójpodział ekspozycji,

Z tego wpisu dowiesz się, jak robić dobre zdjęcia. Nieważne, czym fotografujesz: telefonem, bezlusterkowcem, kompaktem czy lustrzanką. Wystarczy, że zastosujesz się w codziennej fotografii do kilku poniższych zasad, a Twoje zdjęcia zyskają na jakości.


Aby robić dobre zdjęcia, nie potrzeba aż tak wiele. Niejednokrotnie dostaję od Was pytania, CZYM powinniście robić zdjęcia, by osiągnąć super jakość i efekt. I o ile rozumiem, że sprzęt jest pomocny i może rozwiązać sporo problemów dotyczących jakości Waszych fotografii, o tyle uważam, że absolutnie nie jest to najważniejsze.

Od lat wychodzę z założenia, że zdjęcia robi nie aparat, a osoba, która trzyma go w swoich rękach.

I tym samym, podsumowując moje obserwacje i błędy, które zauważam wśród fotografujących osób (wliczając w to samą siebie), podrzucam Wam dziesięć wskazówek. Uwierzcie, dzięki nim życie na Instagramie stanie się łatwiejsze i piękniejsze!

Być może po przeczytaniu tego teksu będziesz w stanie wskazać zdjęcia, które są zaprzeczeniem tych zasad, a które są dobre. Ja również. Łamanie zasad nie jest niczym złym i jeśli masz ochotę robić coś po swojemu, feel free! Jednak aby fotografować na przekór, warto poznać podstawy, by robić to z intencją, premedytacją i być świadomym swojej w tym słuszności.


Jak robić dobre zdjęcia?

Oto wskazówki!


1. Pilnuj poziomego horyzontu jak największego skarbu.

Jeśli miałabym wybrać jedną, jedyną zasadę w odpowiedzi na pytanie, jak robić dobre zdjęcia, byłby to poziomy horyzont. Pewnie widzieliście zdjęcia z wakacji na rajskich plażach, z którymi niby wszystko było okej, widoki zapierają dech w piersiach, ten zachód słońca, fale na wodzie.

Niby powinieneś czuć spokój, a jednak łapiesz zadyszkę, gdy wyobrażasz sobie siebie zjeżdżającego po zjeżdżalni stworzonej z lecącego w dół horyzontu i zachodzącego słońca.

Choćby nie wiem, jak piękne było to zdjęcie, wywołuje ono dyskomfort i niepokój. I nieważne, czy jest to morze, krajobraz, widok w mieście, czy cokolwiek innego.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #1

 • Sprawdź, czy masz w aparacie / telefonie możliwość włączenia siatki w podglądzie podczas robienia zdjęcia. Pionowe i poziome linie dzielące ekran pomogą Ci dopasować kąt, pod jakim powinieneś zrobić zdjęcie.
 • Jeśli po zrobieniu zdjęcia zauważysz, że horyzont nie jest poziomy, dopracuj to podczas obróbki. Wystarczy wejść w opcję kadrowania – tam powinieneś mieć możliwość obrotu zdjęcia o dowolny kąt.

Warszawa nie ma jeszcze dostępu do morza, więc poniższe fotki tego barcelońskiego z poziomą linią horyzontu udostępniła mi moja siostra.

10 przykazań początkującego fotografa


2. Analogicznie do poziomego horyzontu – piony niech będą pionowe.

Tak jak horyzont, któremu daleko do poziomu, może wzbudzać niepokój, podobnie piony, które „lecą” na zdjęciu, mogą powodować uczucie przytłoczenia. Podobnie jak w punkcie wyżej – pomoże Ci nad tym zapanować siatka włączona w podglądzie robienia zdjęć lub wyprostowanie zdjęcia w postprodukcji.

Jak-robić-dobre-zdjęcia-10-przykazań-początkującego-fotografa-pionowe-piony

Zdjęcie pochodzi z wpisu: Relacja z Włoch – Bergamo, Mediolan, Jezioro Como, Brescia.

Niestety przy fotografowaniu wysokich obiektów zachowanie idealnie pionowych pionów będzie już dużo trudniejsze. Wynika to z tego, że im dalej znajdują się fotografowane przez nas punkty, tym linie bardziej się zbiegają. W taki sposób działają zasady perspektywy. Ale przy fotografowaniu miejsc, które lubisz odwiedzać czy niewielkich kompozycji tworzonych na potrzeby Instagrama, powinno się to sprawdzić.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #2

 • Kiedy robisz zdjęcie ciekawej ściany, powieszonej grafiki, elewacji pięknych budynków czy ciekawego wnętrza, spróbuj ustawić swój telefon lub aparat jak najbardziej równolegle do obiektu, który fotografujesz. To powinno zniwelować lecące piony.

3. Stosuj trójpodział kompozycji.

Jeśli jesteśmy już przy magicznych liniach, warto wspomnieć o bardzo prostej zasadzie o bardzo wielkiej mocy. :) Mianowicie – wystarczy umieszczać najważniejsze punkty zdjęcia w jego jednych trzecich.

Pomocna może okazać się siatka, którą polecałam włączyć w celu dopilnowania linii horyzontalnych oraz linii wertykalnych. Z racji tego, że siatka dzieli zdjęcie na trzy (w poziomie i pionie) na tych liniach lub ich stykach staraj się umieścić kulminacyjne punkty zdjęcia.

Na zdjęciach niżej:

 • kubek mlecznej kawy znajduje się w jednej trzeciej zdjęcia od lewej oraz w jednej trzeciej zdjęcia od dołu
 • na zdjęciu drugim mocne punkty zdjęcia, czyli czarna kawa i grejpfrut znajdują się również w jednych trzecich.

Taką siatkę można również włączyć podczas obróbki zdjęć. Podczas kadrowania możesz przesunąć zdjęcie i dopasować je w taki sposób, by najważniejsze punkty znalazły się na liniach dzielących fotografię.

sposoby na dobre zdjęcia

Na zdjęciu wyżej możesz zauważyć wykorzystanie kilku zasad na temat tego, jak robić dobre zdjęcia: poziomy horyzont, pionowe linie wertykalne oraz główny akcent, czyli moją sylwetkę, znajdującą się w jednej trzeciej zdjęcia.

Zdjęcie pochodzi z wpisu: „Najważniejsza zasada produktywności – praca głeboka”

Zasada trójpodziału kompozycji znajduje zastosowanie również w portretach. Warto zadbać o to, by oczy fotografowanej osoby przy portrecie lub głowa przy fotografowaniu całej sylwetki znalazły się w jednej trzeciej zdjęcia.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej o robieniu portretów, zajrzyj do wpisu: „Jak zrobić dobry portret – praca z modelem, obiektyw, parametry”.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #3

 • Przy kolejnej sesji zadbaj o to, by na Twoim zdjęciu pojawił się akcent w jednej trzeciej zdjęcia. Może podczas fotografowania jedzenia w ulubionej knajpie położysz w tym miejscu kolorowy akcent? Sprawdź, czy to nie ożywi Twojego zdjęcia i nie doda mu dynamizmu!

4. A może kompozycja centralna?

Kiedy fotografujesz jeden obiekt, osobę, możesz również pomyśleć o kompozycji centralnej (zerknij na zdjęcie wyżej). Pozwoli Ci to położyć mocny akcent na główny temat Twojej fotografii. Ja bardzo często wykorzystuję go przy portretach, które nabierają mocy przy takiej kompozycji. Równie dobrze taki układ sprawdza się w kompozycjach zdjęć publikowanych na Instagramie.

wskazówki dla początkujących fotografów

Jak robić dobre zdjęcia – tip #4: kompozycja centralna

 • Jeśli zawsze stosujesz trójpodział w kompozycji swoich zdjęć, może tym razem spróbuj kompozycji centralnej? Wykorzystaj jasną ścianą do sfotografowania bukietu kwiatów albo połóż na stole jasny materiał, który wydobędzie kolory jedzenia, które przygotowujesz. Następnym razem możesz pójść o krok dalej i spróbować z kolorowym tłem.

5. Sfotografuj obiekty z góry.

Jeśli podobnie do mnie nie jesteś freakiem, które codziennie taszczy ze sobą lustrzankę z trzema obiektywami, ta rada może Ci się przydać. Przy fotografowaniu telefonem, którego obiektyw najczęściej jest szerokokątny, kompozycje z jedzeniem, książkami, instagramowymi układankami najlepiej będą wyglądały sfotografowane z góry. Jest to uwarunkowane tym, że kiedy sfotografujemy szerokim kątem takie obiekty z innej perspektywy, mogą wyjść na zdjęciu rozjechane. Do takich zdjęć najlepiej nada się obiektyw o ogniskowej minimum 50 mm.

fotografowanie obiektów z góry

Jak robić dobre zdjęcia – tip #5

 • Idealny flatlay: przy fotografowaniu obiektów z góry pamiętaj o zasadzie, o której pisałam przy idealnie pionowych pionach. Trzymaj swój aparat lub telefon równolegle do stołu lub biurka. To zapobiegnie rozjechaniu się obiektów.

Chcesz nauczyć się robić lepsze zdjęcia na Instagram, podszkolić w zasadach fotografii, odnaleźć własny styl, dowiedzieć, jak robić spójne zdjęcia i jak pozować? Wszystkiego nauczysz się z moim nowym e-bookiem:

>> „Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram? Praktyczny poradnik dla twórców i nie tylko”. <<


6. A co ze światłem?

Na początku przygody z fotografią odradzałabym fotografowanie obiektów i krajobrazów pod światło. Ja osobiście uwielbiam zdjęcia robione pod światło, ale nie da się ukryć – najlepiej wyglądają wtedy, kiedy robione są w formacie RAW. Ten daje możliwość dużej ingerencji w zdjęcie w postprodukcji.

Jeśli fotografujesz w domu, staraj się nie fotografować obiektów w ciemnych kątach. Znajdź miejsce w swoim mieszkaniu, w którym światło Ciebie nie zawodzi. Może to być stół postawiony przy oknie, parapet, czy fragment dobrze oświetlonej ściany. Nawet jesienią czy zimą, kiedy światła nie mamy za wiele, uda Ci się zrobić fajne, jasne zdjęcie.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #6

 • Kiedy fotografujesz w ciągu dnia, ustaw się tak, by mieć światło za plecami lub z boku. To idealnie doświetli fotografowany przez Ciebie obiekt. Kiedy światło będziesz mieć za plecami, cienie na fotografowanym obiekcie / osobie, będziesz mieć niewielkie. Kiedy światło będzie z boku – zdjęcie nabierze trochę tajemniczości.
 • Jeśli możesz, unikaj fotografowania w ostrym słońcu w południe. O takiej porze najlepiej poszukać cienia lub poczekać na idealne, złote światło w trakcie golden hour.
 • Moją ulubioną pogodą do fotografowania na zewnątrz jest zachmurzone niebo. Chmury działają jak naturalny, ogromny dyfuzor – dzięki temu cienie są ledwie zauważalne, a zdjęcia nabierają miękkości.

Jak robić dobre zdjęcia - 10 przykazań początkującego fotografa

To zdjęcie zostało zrobione we wrześniu, podczas pochmurnego popołudnia. Cienie są bardzo miękkie, niemalże niewidoczne. Dzięki temu ten reportaż ślubny fotografowało się naprawdę dobrze!


7. Wbudowana lampa błyskowa jest do kitu.

Zdarzyło mi się kilka razy przez przypadek wywołać wbudowaną lampę błyskową w swojej lustrzance. Niestety nigdy nie dało to zadowalających efektów (delikatnie rzecz ujmując).

Warto wiedzieć, szczególnie na wyjazdach, że fotografowanie z lampą błyskową w wielu wnętrzach, szczególnie zabytkowych, jest zabronione.

Nie tylko jest szkodliwe dla fotografowanego obiektu – wyzwala procesy, które powodują blaknięcie kolorów, ale zdecydowanie przeszkadza osobom w pobliżu. Niestety przy fotografowaniu w trybie automatycznym lampa nierzadko wyzwala się samoistnie. Warto sprawdzić, w jaki sposób można ją w swoim aparacie wyłączyć.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #7

 • Jeśli masz możliwość, poczekaj na lepsze światło lub… po prostu sfotografuj tak, jak to właśnie wygląda. Zdjęcie wychodzi trochę ciemne? I co z tego? Czy nie tak właśnie wygląda w tym momencie rzeczywistość? :)

8. Zwracaj uwagę na tło – ogarnij otoczenie

Plastikowa reklamówka na rajskiej plaży, kosz na śmieci w tle lub góra prania w lustrze nigdy nie wyglądają dobrze. Rozumiem, że kiedy skupiamy się na pierwszym planie, wiele rzeczy możemy przeoczyć. Niestety wszystkie drugoplanowe bałaganki mogą zostać szybko zauważone.

Przed robieniem zdjęcia zwróć uwagę na to, jak wygląda otoczenie. Czy w kadr nie wkradł się obskurny kosz na śmieci? Warto trochę oczyścić to, co za chwilę znajdzie się w kadrze. Im uważniej przygotujesz się do zdjęcia przed jego zrobieniem, tym lepiej ono wyjdzie.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #8

 • Jeśli często robisz zdjęcia w swoim własnym mieszkaniu, przygotuj miejsce, w którym będziesz mógł szybko zrobić ładne zdjęcie na Instagram czy swojego bloga. Może przygotujesz dodatki w postaci fajnych grafik, magazynów, ładnych świeczek czy wykorzystasz parapet jako fajne tło? Stwórz sobie miejsce, które nie zawiedzie Ciebie kompozycją i światłem.

To zdjęcie zrobiłam na biurku ustawionym dłuższym bokiem do okna. Zawsze mam na nim kubek z kawą, komputer, telefon i notesy, a niedaleko gromadę magazynów, która świetnie służy jako tło. Dodatkowo światło wpadające przez okno jest dosyć delikatne. Dzięki temu mogę w ciągu kilku minut zrobić super fotkę na swój Instagram.

>> „Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram?” – kompleksowy poradnik o zdjęciach na Instagramie napisany przez fotografa! 


9. Podejdź bliżej i ciaśniej wykadruj zdjęcie.

„Podejdź bliżej” to rada, która zmieniła najwięcej w moim fotograficznym światopoglądzie! Zwykle byłam fotografem, który robi zdjęcia z dystansu. Bałam się podejść do fotografowanej osoby, a obiekty najatrakcyjniejsze wydawały mi się z daleka. I o ile przestrzeń dookoła akcentu na zdjęciu daje wytchnienie i spokój, to fajnie od czasu do czasu wykadrować niepotrzebne tło. Nie bój się mocniej kadrować swoich ujęć, przybliżać się do fotografowanego obiektu czy stosować zoomu. Zdjęcie nierzadko zyskuje na wartości, jeśli wyeksponujemy na nim tylko to, co najważniejsze.

Jak robić dobre zdjęcia – tip #9

 • Jeśli podczas fotografowania nie możesz się przemóc do tego, by podejść bliżej, spróbuj kadrowania w postprodukcji. Sprawdź, jak będzie zmieniała się kompozycja na zdjęciu, kiedy usuniesz więcej tła.

10. Ostrość

Nie stosuję ostrościowego zamordyzmu, bo sama nierzadko robię nieostre, poruszone zdjęcia i nie zawsze uważam to za minus. Warto jednak nad tym panować i robić to świadomie. Kiedy fotografujesz całą sylwetkę – staraj się ostrzyć na głowę osoby; jeśli portret – na oko, które znajduje się bliżej Ciebie. Żeby sprawdzić, czy zrobione przez Ciebie zdjęcie jest ostre, podejrzyj je na ekranie telefonu czy aparatu, przybliż i zerknij, czy widoczne na zdjęciu szczegóły są wyostrzone. Jeśli nie, powtórz zdjęcie. Może potrzebujesz ustabilizować aparat, opierając o coś rękę lub korzystając ze statywu (którym równie dobrze może być murek czy ławka)?

Jak robić dobre zdjęcia – tip #10

 • Dla fotografujących telefonem – szczerze polecam sprawdzić obiektyw przed zrobieniem zdjęcia. Ile zrobiłam nieostrych, rozmazanych zdjęć przez to, że miałam brudny obiektyw, to moje. ;) Wystarczy go przetrzeć jakąkolwiek chusteczką.

Wpisy, które mogą Ci pomóc:


Jeśli macie pytania bądź więcej zasad, które warto dopisać do listy, dajcie znać! Mam nadzieję, że ten wpis zmotywuje do jak największej ilości zdjęciowych prób.

Kategorie
Fotografia

Sprawdź także

Poprzedni post

Być kobietą to

Następny post

Dominika Wójciak - Sezonowe warzywo