Ania Ulanicka

Kompozycja na zdjęciach – co robić, aby na fotkach był porządek?

Kompozycja na zdjęciach to drugi wpis z cyklu porad dotyczących fotografowania. W pierwszym wpisie zawarłam dziesięć wskazówek dla początkujących fotografów, które umiejętnie stosowane pomogą naszej fotografii wskoczyć na następny poziom. Kilka wskazówek z niego w dzisiejszym wpisie rozwinę.

Uwaga: wpis długi, więc bez picia i jedzenia się nie obejdzie!

Po pierwszym wpisie z tej serii otrzymałam mnóstwo feedbacku, w związku z czym czuję się w obowiązku dorzucić kilka słów wyjaśnienia. Możesz ten fragment pominąć, ale możesz też się z nim zapoznać dla szerszego kontekstu.


KILKA SŁÓW WSTĘPU

Nie uczyłam się w fotografii w żadnej szkole. Nie uczył mnie fotografii nikt w ogóle. Jestem stuprocentowym fotografem samoukiem i wszystkie wskazówki, jakie Wam przekazuję, bazują tylko i wyłącznie na mojej wiedzy zdobytej poprzez samoszkolenie się w internecie i praktyce – próbuję fotografii od pewnie już kilkunastu lat, zdążyłam popełnić miliard błędów i wyciągnąć kilka wniosków.

Wpisy kieruję do początkujących fotografów, którzy niekoniecznie posiadają profesjonalny sprzęt (nierzadko rady dotyczą fotografii robionej telefonem), niekoniecznie umiejętności, ale na pewno dużo chęci do rozwijania swojego hobby. Nie posługuję się profesjonalnym słownictwem, którego nikt nie zrozumie i nie daję rad dla ludzi, którzy fotografują zawodowo i nierzadko są dużo, dużo lepsi ode mnie.

Lata fotografowania doprowadziły mnie do miejsca, które charakteryzuje się estetyką zdjęć, jaką widać. :) Miało na to wpływ wiele czynników – moje umiłowanie prostoty i naturalnych kolorów, studia architektoniczne, wzorce, które śledziłam i które nadal śledzę. Wskazówki, które tu podaję, dotyczą fotografii takiej, jaką robię ja. Jeśli czegoś zabraniam lub do czegoś zachęcam, to oznacza to, że tym kieruję się podczas fotografowania w swoim stylu – naturalnym, delikatnym, subtelnym, z minimalną obróbką w programach graficznych. Wiele lat poszukiwałam swojego stylu i myślę, że coraz wyraźniej widzę jego granice. :)

Dlatego nie nauczę Was robienia zdjęć bardzo ekspresyjnych, łamiących wszelkie fotograficzne zasady, bo nie taką fotografią się zajmuję i nie taką fotografię umiem. Jeśli jednak estetyka mojej fotografii jest Wam bliska, na pewno dużo z tych wskazówek skorzystacie. Podaję więc tutaj uniwersalne wskazówki dla lepszej fotografii, jak i sporo rad, które są bardziej subiektywne, a wszystkie postaram się omówić na zdjęciach własnego autorstwa. Nie są to zasady, których nie można łamać, wręcz przeciwnie – proponuję wskazówki, które ułatwią początki z fotografią, ale które podczas nauki i coraz pewniejszego operowania aparatem, można modyfikować. W razie pytań – jestem do dyspozycji.


Kompozycja na zdjęciach – co robić, aby na fotach był porządek?

Wydaje mi się, że poznanie zasad kompozycji jest jednym z czynników, które najbardziej może wpłynąć na jakość i odbiór naszych fotografii. Można nie mieć super sprzętu, można nie umieć obróbki graficznej, ale kiedy tylko uporządkujemy zdjęcie, zyskamy błyskawicznie na jego jakości. Co więc zrobić, aby kompozycja na zdjęciach jak najbardziej nam sprzyjała?


1. PAMIĘTAJ O POZIOMYCH HORYZONTACH

Będę wałkować tę zasadę w nieskończoność, aż przestanę widzieć w internecie horyzonty przypominające zjeżdżalnie, jak trafnie określiła to Marta, jednak z czytelniczek (pozdro, Marta!). Jeśli masz możliwość, włącz w telefonie bądź aparacie opcję, która wyświetla siatkę na ekranie. A jeśli Ci się nie uda, postaraj się wypoziomować horyzont w momencie, kiedy obrabiasz zdjęcie w programie graficznym.

10 przykazań początkującego fotografa

Fotki autorstwa mojej siostry, Eweliny (@kotkotem).

2. TRÓJPODZIAŁ KOMPOZYCJI

Staraj się, aby akcenty fotografii, znajdowały się w jednych trzecich: czy to linia horyzontu, czy drzewo, czy linia budynków lub kolorystyczne akcenty, które umieścisz w mocnych punktach – czyli przecięciach linii na zdjęciu.

kompozycja obrazu - fotografia podstawy
1. Akcent w postaci gałązki znajduje się w 1/3 zdjęcia. | 2. Akcentem jest budynek z tyłu. | 3. Oczy są na wysokości 2/3 zdjęcia. | 4. Kwiaty na wysokości 1/3 zdjęcia oraz framuga okna w odległości 1/3 od lewej.

3. KOMPOZYCJA CENTRALNA

Jeśli masz do sfotografowania jeden obiekt, śmiało możesz umieścić go w centrum. Może to być potrawa, produkt lub twarz, jeśli wykonujesz portret.

kompozycja centralna na zdjęciach


4. PERSPEKTYWA NA ZDJĘCIU

ZDJĘCIA FLAT LAY

Zdjęcia robione z perspektywy lotu ptaka zawojowały Instagram i chyba nie mają zamiaru odpuścić. Nie dziwię się – w fotografii wykonywanej telefonem sprawdzają się idealnie, bo chyba najmniej zniekształcają obiekty na zdjęciu. Idealnie sprawdzają się w fotografowaniu potraw, kawy, kompozycji na stole, które umiejętnie wykorzystane mogą dodać spójności naszemu profilowi.

kompozycja na zdjęciach - zdjęcia flat lay

Dwie fotki poniżej autorstwa Eweliny, wykonane telefonem!

FOTOGRAFOWANIE OBIEKTÓW “Z PRZODU”

Fotografia portretowa, kompozycje, które fotografujemy na ścianie, i w których staramy się, aby poziomy były poziome, a piony pionowe. :) Jest to ujęcie, które idealnie nadaje się do fotografowania portretów, kompozycji, uliczek, architektury.

kompozycja obrazu

ZDJĘCIA BARDZIEJ DYNAMICZNE

Zmiana perspektywy fotografowania, aby dodać zdjęciu więcej dynamiki. Nie zawsze się jednak w tych ujęciach sprawdzają telefony,  raczej radziłabym używać do tego obiektów od 50 mm w górę, aby uniknąć ‘rozjechania się’ przedmiotów.


5. TŁO ZDJĘCIA

Staraj się, aby tło dla fotografowanego obiektu lub osoby, było jak najbardziej jednolite. Fotografuj na jednolitym stole, jednolitej ścianie najlepiej w kolorze, który nie będzie zbytnio rzucał się w oczy. Jeśli fotografujesz na zewnątrz – dla portretu idealnym tłem będzie zieleń. Tło nie powinno skupiać uwagi mocniej, niż obiekt odgrywający główną rolę na fotce.

współpraca

6. PODEJDŹ BLIŻEJ

Nie bój się fotografii, które prawie w całości wypełnione są jednym obiektem. Nie zawsze musi otaczać je tło.

koktajle z jarmużu

jak komponować obiekty na zdjęciu

7. SZUKAJ RAM NA ZDJĘCIACH

Czy to w kompozycjach, które układasz w domu, czy w fotografii na zewnątrz, szukaj obiektów, które będą domykały Twoje zdjęcie. Mogą to być ułożone kwiaty, a mogą również gałęzie drzewa.


Tu ramą są gałązki eukaliptusa, które kierują nasz wzrok na jedzenie. :) | Makaron a la Carbonara

Bardzo bujna rama w postaci drzew.


Delikatne ramy, którymi są jasna ściana oraz sznur lampek. | Prochownia Żoliborz

8. PION/POZIOM

Podczas robienia zdjęcia sprawdzaj, która orientacja jest bardziej korzystna dla Twojego zdjęcia. Dla pejzaży najkorzystniejsze będą poziomy (chociaż nie zawsze!), dla portretów piony (również nie zawsze!). Eksperymentuj – zrób kilka ujęć i sprawdź, w którym kompozycja podoba Ci się bardziej.

orientacja wykonywanych zdjęć - kompozycja

orientacja wykonywanych zdjęć - kompozycja

Zobacz moją relację z wyjazdu w Bieszczady: A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? oraz Bieszczady – dzień drugi.


Zdecydowanie nie wykorzystałam wszystkich zagadnień, które pomogą Ci okiełznać kompozycję na zdjęciach, ale wykorzystanie kilku z nich na pewno doda fotkom porządku. Zachęcam Ciebie do ich wypróbowania przy najbliższych zdjęciach, ale namawiam też ogromnie do ufania swojemu przeczuciu. Po wielu zdjęciach intuicyjnie będziesz wiedzieć, które bardziej Ciebie satysfakcjonuje.

Jeśli masz jakieś pytania lub zagadnienia, których nie omówiłam odnośnie kompozycji na zdjęciach albo coś jest niejasne, daj znać! Wszystkie informacje wezmę pod uwagę i pomogę, jak mogę. <3

(PS. Mam nadzieję, że nikomu głowa nie pękła po przeczytaniu takiej ilości informacji. Moja pękła, kiedy skończyłam go pisać, więc polecam, a nawet zachęcam dawkować go w częściach.)


Share on

You may also like

Previous Post

Święto Kwiatów - gdyby za słabo było czuć wiosnę!

Next Post

Światło na zdjęciach