Kompozycja na zdjęciach – co robić, aby na fotkach był porządek?

Kompozycja na zdjęciach to drugi wpis z cyklu porad dotyczących fotografowania. W pierwszym wpisie zawarłam dziesięć wskazówek dla początkujących fotografów, które umiejętnie stosowane pomogą naszej fotografii wskoczyć na następny poziom. Kilka wskazówek z niego w dzisiejszym wpisie rozwinę.

Uwaga: wpis długi, więc bez picia i jedzenia się nie obejdzie!

Po pierwszym wpisie z tej serii otrzymałam mnóstwo feedbacku, w związku z czym czuję się w obowiązku dorzucić kilka słów wyjaśnienia. Możesz ten fragment pominąć, ale możesz też się z nim zapoznać dla szerszego kontekstu.


KILKA SŁÓW WSTĘPU

Nie uczyłam się w fotografii w żadnej szkole. Nie uczył mnie fotografii nikt w ogóle. Jestem stuprocentowym fotografem samoukiem i wszystkie wskazówki, jakie Wam przekazuję, bazują tylko i wyłącznie na mojej wiedzy zdobytej poprzez samoszkolenie się w internecie i praktyce – próbuję fotografii od pewnie już kilkunastu lat, zdążyłam popełnić miliard błędów i wyciągnąć kilka wniosków.

Wpisy kieruję do początkujących fotografów, którzy niekoniecznie posiadają profesjonalny sprzęt (nierzadko rady dotyczą fotografii robionej telefonem), niekoniecznie umiejętności, ale na pewno dużo chęci do rozwijania swojego hobby. Nie posługuję się profesjonalnym słownictwem, którego nikt nie zrozumie i nie daję rad dla ludzi, którzy fotografują zawodowo i nierzadko są dużo, dużo lepsi ode mnie.

Lata fotografowania doprowadziły mnie do miejsca, które charakteryzuje się estetyką zdjęć, jaką widać. :) Miało na to wpływ wiele czynników – moje umiłowanie prostoty i naturalnych kolorów, studia architektoniczne, wzorce, które śledziłam i które nadal śledzę. Wskazówki, które tu podaję, dotyczą fotografii takiej, jaką robię ja. Jeśli czegoś zabraniam lub do czegoś zachęcam, to oznacza to, że tym kieruję się podczas fotografowania w swoim stylu – naturalnym, delikatnym, subtelnym, z minimalną obróbką w programach graficznych. Wiele lat poszukiwałam swojego stylu i myślę, że coraz wyraźniej widzę jego granice. :)

Dlatego nie nauczę Was robienia zdjęć bardzo ekspresyjnych, łamiących wszelkie fotograficzne zasady, bo nie taką fotografią się zajmuję i nie taką fotografię umiem. Jeśli jednak estetyka mojej fotografii jest Wam bliska, na pewno dużo z tych wskazówek skorzystacie. Podaję więc tutaj uniwersalne wskazówki dla lepszej fotografii, jak i sporo rad, które są bardziej subiektywne, a wszystkie postaram się omówić na zdjęciach własnego autorstwa. Nie są to zasady, których nie można łamać, wręcz przeciwnie – proponuję wskazówki, które ułatwią początki z fotografią, ale które podczas nauki i coraz pewniejszego operowania aparatem, można modyfikować. W razie pytań – jestem do dyspozycji.


Kompozycja na zdjęciach – co robić, aby na fotach był porządek?

Wydaje mi się, że poznanie zasad kompozycji jest jednym z czynników, które najbardziej może wpłynąć na jakość i odbiór naszych fotografii. Można nie mieć super sprzętu, można nie umieć obróbki graficznej, ale kiedy tylko uporządkujemy zdjęcie, zyskamy błyskawicznie na jego jakości. Co więc zrobić, aby kompozycja na zdjęciach jak najbardziej nam sprzyjała?


1. PAMIĘTAJ O POZIOMYCH HORYZONTACH

Będę wałkować tę zasadę w nieskończoność, aż przestanę widzieć w internecie horyzonty przypominające zjeżdżalnie, jak trafnie określiła to Marta, jednak z czytelniczek (pozdro, Marta!). Jeśli masz możliwość, włącz w telefonie bądź aparacie opcję, która wyświetla siatkę na ekranie. A jeśli Ci się nie uda, postaraj się wypoziomować horyzont w momencie, kiedy obrabiasz zdjęcie w programie graficznym.

10 przykazań początkującego fotografa

Fotki autorstwa mojej siostry, Eweliny (@kotkotem).

2. TRÓJPODZIAŁ KOMPOZYCJI

Staraj się, aby akcenty fotografii, znajdowały się w jednych trzecich: czy to linia horyzontu, czy drzewo, czy linia budynków lub kolorystyczne akcenty, które umieścisz w mocnych punktach – czyli przecięciach linii na zdjęciu.

kompozycja obrazu - fotografia podstawy
1. Akcent w postaci gałązki znajduje się w 1/3 zdjęcia. | 2. Akcentem jest budynek z tyłu. | 3. Oczy są na wysokości 2/3 zdjęcia. | 4. Kwiaty na wysokości 1/3 zdjęcia oraz framuga okna w odległości 1/3 od lewej.

3. KOMPOZYCJA CENTRALNA

Jeśli masz do sfotografowania jeden obiekt, śmiało możesz umieścić go w centrum. Może to być potrawa, produkt lub twarz, jeśli wykonujesz portret.

kompozycja centralna na zdjęciach


4. PERSPEKTYWA NA ZDJĘCIU

ZDJĘCIA FLAT LAY

Zdjęcia robione z perspektywy lotu ptaka zawojowały Instagram i chyba nie mają zamiaru odpuścić. Nie dziwię się – w fotografii wykonywanej telefonem sprawdzają się idealnie, bo chyba najmniej zniekształcają obiekty na zdjęciu. Idealnie sprawdzają się w fotografowaniu potraw, kawy, kompozycji na stole, które umiejętnie wykorzystane mogą dodać spójności naszemu profilowi.

kompozycja na zdjęciach - zdjęcia flat lay

Dwie fotki poniżej autorstwa Eweliny, wykonane telefonem!

FOTOGRAFOWANIE OBIEKTÓW „Z PRZODU”

Fotografia portretowa, kompozycje, które fotografujemy na ścianie, i w których staramy się, aby poziomy były poziome, a piony pionowe. :) Jest to ujęcie, które idealnie nadaje się do fotografowania portretów, kompozycji, uliczek, architektury.

kompozycja obrazu

ZDJĘCIA BARDZIEJ DYNAMICZNE

Zmiana perspektywy fotografowania, aby dodać zdjęciu więcej dynamiki. Nie zawsze się jednak w tych ujęciach sprawdzają telefony,  raczej radziłabym używać do tego obiektów od 50 mm w górę, aby uniknąć ‚rozjechania się’ przedmiotów.


5. TŁO ZDJĘCIA

Staraj się, aby tło dla fotografowanego obiektu lub osoby, było jak najbardziej jednolite. Fotografuj na jednolitym stole, jednolitej ścianie najlepiej w kolorze, który nie będzie zbytnio rzucał się w oczy. Jeśli fotografujesz na zewnątrz – dla portretu idealnym tłem będzie zieleń. Tło nie powinno skupiać uwagi mocniej, niż obiekt odgrywający główną rolę na fotce.

współpraca

6. PODEJDŹ BLIŻEJ

Nie bój się fotografii, które prawie w całości wypełnione są jednym obiektem. Nie zawsze musi otaczać je tło.

koktajle z jarmużu

jak komponować obiekty na zdjęciu

7. SZUKAJ RAM NA ZDJĘCIACH

Czy to w kompozycjach, które układasz w domu, czy w fotografii na zewnątrz, szukaj obiektów, które będą domykały Twoje zdjęcie. Mogą to być ułożone kwiaty, a mogą również gałęzie drzewa.


Tu ramą są gałązki eukaliptusa, które kierują nasz wzrok na jedzenie. :) | Makaron a la Carbonara

Bardzo bujna rama w postaci drzew.


Delikatne ramy, którymi są jasna ściana oraz sznur lampek. | Prochownia Żoliborz

8. PION/POZIOM

Podczas robienia zdjęcia sprawdzaj, która orientacja jest bardziej korzystna dla Twojego zdjęcia. Dla pejzaży najkorzystniejsze będą poziomy (chociaż nie zawsze!), dla portretów piony (również nie zawsze!). Eksperymentuj – zrób kilka ujęć i sprawdź, w którym kompozycja podoba Ci się bardziej.

orientacja wykonywanych zdjęć - kompozycja

orientacja wykonywanych zdjęć - kompozycja

Zobacz moją relację z wyjazdu w Bieszczady: A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? oraz Bieszczady – dzień drugi.


Zdecydowanie nie wykorzystałam wszystkich zagadnień, które pomogą Ci okiełznać kompozycję na zdjęciach, ale wykorzystanie kilku z nich na pewno doda fotkom porządku. Zachęcam Ciebie do ich wypróbowania przy najbliższych zdjęciach, ale namawiam też ogromnie do ufania swojemu przeczuciu. Po wielu zdjęciach intuicyjnie będziesz wiedzieć, które bardziej Ciebie satysfakcjonuje.

Jeśli masz jakieś pytania lub zagadnienia, których nie omówiłam odnośnie kompozycji na zdjęciach albo coś jest niejasne, daj znać! Wszystkie informacje wezmę pod uwagę i pomogę, jak mogę. <3

(PS. Mam nadzieję, że nikomu głowa nie pękła po przeczytaniu takiej ilości informacji. Moja pękła, kiedy skończyłam go pisać, więc polecam, a nawet zachęcam dawkować go w częściach.)


 • Niby to intuicyjnie wiem ale po tym jak wszystkie punkty opisałaś, teraz już rozumiem dlaczego :) U mnie fotografia jest nadal w sferze intuicji …:)

  • Masz świetną intuicję ;-)

  • Jak wychodzi dobrze bez wskazówek, to znak, że można ich bez nich. :) Chociaż u Ciebie widzę ewidentne skłonności ku ujęciom flat lay, a i dużo trójpodziału też znalazłam! Więc Twoja intuicja chyba jednak troszkę te wskazówki zna, mimo wszystko. :D

 • Świetny post! Sama mimo wielu lat amatorskiej fotografii, postanowiłam wziąć udział w kursie podstaw, bo po prostu czułam, że czegoś mi brakuje i szczerze mówiąc, powiedziano tam wszystko to, o czym wspomniałaś w tym wpisie. :)

  Nie mogę się napatrzeć na to, jak wszystko jest piękne i równe w tej notce! Może jestem dziwna, ale lubię jak na blogach posty są tworzone z uwzględnieniem wszystkich krawędzi. :D

  • Paulina, dziękuję za komentarz! Po pierwsze – mega cieszy mnie pierwsza część. Bardzo się cieszę, że udało mi się zebrać te najważniejsze informacje i podać „kompozycyjną esencję”. :D To niesamowity komplement! <3

   A po drugie – no cóż, w takim razie ja też jestem dziwna, ale od zawsze niesamowicie irytowały mnie wszystkie nierówności. Potrafię spędzić naprawdę długie godziny nad poprawianiem czegoś, co nie jest idealnie równe, a co według niektórych jest błahostką do olania.
   Więc dziękuję po raz kolejny i cieszę się, że zadowoliłam swoim wpisem nie tylko treścią, ale i formą! :D <3

   • Nie ma za co, mówię, jak jest! :D :*
    Boooże, nawet nie wiesz, jak się cieszę, że po ten planecie chodzą inne osoby, które poprawiają pierdółki, żeby było równo! :D Łączmy się! :D

    • Hihihi, nawet sobie nie wyobrażasz, jak ja się cieszę, że takie osoby są! :D W końcu ktoś mnie i moje blogowe upierdliwości rozumie. :D

 • Iwona

  Od zawsze wiedzieliśmy, że będziesz świetnym fotografem, o charakterystycznym stylu:)!

 • justti | www.hungryformore.pl

  Dobrze, że piszesz takie rzeczy, bo motywujesz mnie do wzięcia się w garść :) Choć ja jeszcze stoję przed wyborem odpowiedniego aparatu, to już staram się powoli dokształcać w tym temacie… Powolutku, do przodu :)

  • Nie ma co się śpieszyć. Moja nauka fotografii trwa już nie wiadomo ile lat, więc też wcale nie tak szybko. ;) Masz już jakieś konkretne aparaty na oku?

   • justti | www.hungryformore.pl

    Właśnie waham się między lustrzanką a bezlusterkowcem. Jak na razie po wszystkich analizach obstaję przy Olympusie PEN E-PL7 w zestawie z podstawowym obiektywem 14-42mm;) Masz o nim jakieś zdanie?

    • Odradzam lustrzankę wszystkim, którzy nie będą/nie chcą robić zdjęć zawodowo. Jest to zbędny balast i ja sama na co dzień nie biegam z lustrzanką (jest zbyt duża, zbyt ciężka, zbyt nieporęczna, nie mieści się do torebki i od jej noszenia boli szyja), a z bezlusterkowcem, którego kupiłam dawno temu, a który nadal mi służy i którym robię mnóstwo zdjęć, na bloga również. :) Bezlusterkowce Olympusa robią naprawdę fajną robotę i raczej szłabym w tym kierunku. Ja mam akurat bezlusterkowca Sony, po chyba pięciu latach nadal wymiata, więc i ten Ciebie na pewno zadowoli. :D A jeśli jeszcze podróżujesz – to tym bardziej! Szkoda zostawiać aparat w domu tylko dlatego, że jest ciężki. :)

     • justti | www.hungryformore.pl

      Kolejny fotograf i kolejna pozytywna opinia! Dziękuję :) Tym bardziej utwierdzam się w tym, że będzie to dobry aparat dla mnie. Jeśli jakość zdjęć jest nadal dobra, mogę zmieniać obiektywy (które niestety są już sporym wydatkiem, ale jak rozmawiałam z Panem z jakiegoś sklepu z aparatami, mogę kupić „przełączk

     • justti | www.hungryformore.pl

      Kolejny fotograf i kolejna pozytywna opinia! Dziękuję :) Tym bardziej utwierdzam się w tym, by go wziąć. Jeśli bezlusterkowcem jestem w stanie uzyskać zbliżone efekty co lustrzanką, a mogę go wziąć zawsze do torebki czy plecaka – to chyba on właśnie wygrywa :) Teraz tylko dylematy typowo kobiece – czarny czy biały? ;)

     • Jasne, że uzyskasz. Ja używam lustrzanki tylko w konkretnych przypadkach, np. na warsztatach kulinarnych. :D :*
      Hihihi, ja zawsze wybiorę czarny. Wszystko mam czarne, nawet iPhona! :D Ale on w ogóle jest piękny, w obu wersjach kolorystycznych. :)

 • Bartek

  Nawet nie myślałem o tym jak mogę poprawić jakość swoich zdjęć. Dzięki :D

  • Małe triki, a dużo mogą! Zachęcam do korzystania z nich. :D

 • Och Wychowanie

  Dużo ciekawych, praktycznych informacji, no i oczywiście cudowne zdjęcia. SUPER :)

  • Dziękuję! Mam nadzieję, że przydadzą się przy okazji fotografowania. :D

 • Bardzo przydatne rady :) Mimo że (w porównaniu ze zdjęciami sprzed kilku miesięcy), idzie mi już coraz lepiej, to na pewno skorzystam z Twoich porad i dopracuję swoje Instagramowe fotografie :) Pozdrawiam!

  • Progres jest najważniejszy! Jeśli będziesz kiedykolwiek potrzebować porady odnośnie zdjęć, wal do mnie jak w dym! :D

 • Jak mówiłam tak wróciłam ;)
  Bardzo mądre rady dla początkujących istot jak ja :) Na pewno skorzystam. Teraz walczę ze zrozumieniem ekspozycji, więc jak pokusiłabyś się o jakieś rady jej dotyczące to byłabym wniebowzięta :))))
  pozdrowionka

  • Super, dziękuję! :)
   Co do tematyki – do ekspozycji na pewno dojdziemy, aczkolwiek postanowiłam omawiać najpierw tematy bardziej ogólne, które sprawdzą się w fotografowaniu i aparatami typu lustrzanki, bezsluterkowce, i telefonem. Masz jakieś konkretne pytania? Jeśli tak, pisz śmiało, wezmę je pod uwagę przy kolejnych wpisach. :)

 • Pingback: 10 inspirujących cytatów na wiosnę | Ania Ulanicka()

 • Bardzo przydatny wpis!

 • cudowne zdjęcia <3

 • Pingback: Poodpoczynkowe plany - blog, biznes i osobiste. Do pracy, rodacy!()

 • Pingback: Światło na zdjęciach - pory dnia, ustawienie i moje sposoby.()