Ania Ulanicka

Kompozycja na zdjęciach – co robić, aby na fotkach był porządek?

Kompozycja w fotografii - co zrobić, by na zdjęciach był porządek

Jest kilka zasad, które sprawią, że na Twoich zdjęciach będzie królowała harmonia i porządek. Kompozycja w fotografii nie jest żadnym rocket sciene. Pokażę Ci, jak sposób komponowania zdjęć, wypełnienia elementami i ich rozmieszczenia mogą mieć wpływ na docelowy efekt zdjęcia.

Może się wydawać, że fotografowanie to robienie zdjęć tak, jak poczujemy. Nie ma tu miejsca na logiczne rozkminy, konkretne planowanie czy analizy. Jest tylko wena, natchnienie i pełne westchnień naciskanie spustu migawki.

Ja jako osoba bardzo konkretna i rzeczowa lubię przekładać wszystko na jasne zasady. Uwielbiam planować. Nie tylko zadania w kalendarzu, ale również sesje zdjęciowe. Planuję sposób, w jaki będę je kadrować; zastanawiam się, w których miejscach umieszczę mocne elementy zdjęcia; myślę o tym, jaka kompozycja lepiej wyeksponuje to, co chcę przedstawić na zdjęciu.

I mimo że po latach fotografowania moja praca może sprawiać wrażenie, że działam spontanicznie, to uwierz mi, intuicyjnie stosuję się do kilku bardzo konkretnych zasad.

To trochę tak jak z prowadzeniem samochodu.

Pamiętam, jak za pierwszym razem przegrzewał mi się mózg, kiedy próbowałam zapanować nad kierownicą i ułożeniem stóp na pedałach. (A było to jeszcze nie tak dawno temu, bo jakieś 1,5 roku!) Po kilkudziesięciu godzinach spędzonych w samochodzie jazda stała się dla mnie czymś, co mnie uspokaja. Nie muszę już myśleć o tym, co robię. Wszystko dzieje się intuicyjnie.

Tak samo jest ze zdjęciami. Mimo że nie przypominam sobie przed każdą sesją zdjęciową dziesięciu zasad, którymi rządzi się kompozycja na zdjęciach, to z tyłu głowy wiem, co sprawia, że zdjęcia kadruję w taki, a nie inny sposób. 

Zasady są bardzo proste, przez co może wiele razy bagatelizowane. Niemniej uważam, że niesamowicie wpływają na jakość i odbiór naszych fotografii. Możesz nie mieć super sprzętu, możesz olewać tajniki postprodukcji zdjęć, ale żaden filtr nie ukryje krzywego horyzontu czy lecących pionów.

Jestem pewna, że błyskawicznie zyskasz na jakości, kiedy postawisz priorytet na kompozycję w fotografii.


Kompozycja w fotografii – podstawy, które wprowadzą porządek na Twoich zdjęciach


Kompozycja centralna jest idealna na Instagram

Kompozycja centralna ma taką zaletę, że zwraca uwagę na fotografowany obiekt / osobę i daje wrażenie harmonii. Kompozycje symetryczne mają jednak to do siebie, że są bardzo statyczne. Z tego względu nie wywołują emocji i nie dają wrażenia dynamizmu.

Mimo wszystko świetnie sprawdzają się na Instagramie, gdzie rozmiar publikowanych zdjęć jest dosyć mały. Od razu wiemy, jaki element eksponowany jest na zdjęciu i na co mamy zwrócić uwagę.

Kompozycja w fotografii - co zrobić, by na zdjęciach był porządek? Kompozycja centralna

Na zdjęciu wyżej kompozycja została zbudowana wokół filiżanki kawy. Jest jego najważniejszym elementem. Znajduje się w jego centrum, a w połączeniu z czerwonym lakierem do paznokci bardzo przyciąga wzrok. Magazyn i reszta elementów stanowią tło.

Kompozycja w fotografii - co zrobić, by na zdjęciach był porządek? Kompozycja centralna

Na tym zdjęciu również od razu wiadomo, co się dzieje. Jestem ja i magazyn. Zero zbędnych elementów.

Trójpodział kompozycji doda dynamizmu zdjęciom

Z racji tego, że eksponowany na zdjęciu obiekt nie znajduje się już w centrum, a kompozycja zdjęcia przestaje być symetryczna, fotografia nabiera charakteru i dynamizmu. Zaczyna się coś dziać na zdjęciu.

W tym rodzaju kompozycji musisz sobie wyobrazić, że Twoje zdjęcie przecięte jest dwiema poziomymi i dwiema pionowymi liniami. Na liniach i/lub punktach ich styku umieść mocne punkty Twojego zdjęcia. To sprawi, że zdjęcie będzie dawało wrażenie porządku i równowagi.

Kompozycja w fotografii - co zrobić, by na zdjęciach był porządek? Trójpodział kompozycji

Mocny akcent zdjęcia wyżej znajduje się w jego 1/3. Jasna ręka (wyróżniająca się na tle ciemnego ubrania) trzymająca książkę. Podobnie filiżanka.

Kompozycja w fotografii - co zrobić, by na zdjęciach był porządek? Trójpodział kompozycji

Analogicznie – mocne elementy zdjęcia, czyli kubek kawy, telefon oraz intensywny pomarańczowy kolor znajdują się w 1/3 zdjęcia. Porównaj sobie to zdjęcie kawy ze zdjęciem w punkcie o kompozycji centralnej. Widzisz różnicę w tych dwóch rodzajach kompozycji?

>> Jak robić selekcję zdjęć (szybko i sensownie)? Mój workflow

Równomiernie rozmieść elementy na zdjęciu

Aby zapewnić na zdjęciu harmonię i jego przyjemny odbiór, staraj się równoważyć kompozycję na swojej fotografii. Nie doprowadzaj do tego, że jakaś część zdjęcia będzie „zbyt ciężka”. Co to oznacza?

Kompozycja w fotografii - równoważenie elementów na zdjęciu

Na zdjęciu wyżej jest ciasno. Lewy górny róg zdjęcia wydaje się zbyt ciężki w porównaniu do bardzo lekkiego, pustego wręcz rogu po prawej stronie na dole. Gdyby w tym miejscu znalazł się inny ciężki element – zrównoważyłby wizualną ciężkość obiektywu, telefonu i kawy. W tym przypadku się tak nie dzieje.

Kompozycja w fotografii - równoważenie elementów na zdjęciu

Jeśli jednak wykadrujesz taką kompozycję szerzej i po lewej stronie zostawisz trochę więcej lekkiej przestrzeni, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ciężkie elementy znajdują się na środku zdjęcia, lekkie na jego brzegach. Można w końcu wziąć głębszy oddech.

Zwróć uwagę na kompozycję na tej fotografii. Środek zdjęcia jest wypełniony elementami od góry od dołu w miarę równomiernie. Natomiast prawy i lewy kraniec zdjęcia są puste. Ten zabieg sprawia, że ciężar zdjęcia rozłożony jest na jednej jego linii, znajdującej się na środku. Nie na jednym jego boku. Dzięki temu pozbywasz odbiorcę wrażenia, że zdjęcie przechyli się na jakąś stronę. To trochę tak jak z wagą: jeśli położysz coś na jednej szali, ta przechyli pustą szalę.

Wypełnij kadr

Zadbaj o to, by Twoje zdjęcie niosło tylko takie informacje, jakie chcesz przekazać. Nie kadruj zdjęć zbyt szeroko. Zbyt duża ilość tła rozmywa treść, jaką chcesz przekazać za pomocą swojej fotografii. Jeśli musisz na zdjęciu wskazywać palcem osobę czy element, które fotografowałeś, wykadrowałeś zdjęcie zbyt szeroko.

Kompozycja w fotografii - równoważenie elementów na zdjęciu

Nie byłabym sobą, gdybym nie pokazała kontrastującego dla zasady przykładu. Na zdjęciu niżej jak widać przestrzeni jest naprawdę sporo. Ale takie „puste” zdjęcia również uwielbiam. Publikowane od czasu do czasu dają świetną przestrzeń i oddech mojej instagramowej siatce.

Kompozycja w fotografii - równoważenie elementów na zdjęciu

Kompozycja w fotografii a pion / poziom

Zanim zrobisz zdjęcie, pomyśl o jego przeznaczeniu. Czy będziesz potrzebował go jako główne zdjęcie we wpisie na blogu? Czy opublikujesz je tylko na Instagramie?

Wydaje się to dość błahym problemem, ale niejednokrotnie musiałam się nieźle nakombinować, by z pionowego zdjęcia wyciąć poziomą okładkę do wpisu na bloga. Na Instagram zdjęcia robię zdecydowanie częściej w orientacji pionowej. Nie tylko jeśli chodzi o content dla mnie, ale innych twórców również.

>> Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga?

Bardzo lubię zdjęcia widoków w orientacji pionowej. Tym bardziej tutaj spodobał mi się kontrast tej ogromnej ilości budynków z delikatnością zamglonego nieba. Które Tobie podoba się bardziej?

Więcej zdjęć z pięknego Bergamo zobaczysz w tym wpisie.

Pamiętaj o poziomym horyzoncie

Jeśli miałabym wybrać jedną zasadę w odpowiedzi na pytanie, jak robić lepsze zdjęcia, byłby to poziomy horyzont. Pewnie widziałeś zdjęcia z wakacji na rajskich plażach, z którymi niby wszystko jest okej. Widoki zapierają dech w piersiach, widzisz ten zachód słońca i fale na wodzie. Nastrój wręcz medytacyjny. Niby powinieneś czuć spokój, a jednak łapiesz zadyszkę, gdy wyobrażasz sobie siebie zjeżdżającego po zjeżdżalni stworzonej z lecącego w dół horyzontu i zachodzącego słońca.

Zadbaj o to, by horyzont na Twoich zdjęciach był idealnie prosty. (No, chyba że robisz zdjęcie na okładkę Vogue’a!)

Kompozycja w fotografii – pamiętaj o poziomym horyzoncie!

Zadbaj o ładne tło zdjęcia

Staraj się, aby tło dla fotografowanego obiektu lub osoby, było jak najbardziej jednolite. Fotografuj na jednolitym stole, jednolitej ścianie najlepiej w kolorze, który nie będzie zbytnio rzucał się w oczy. Jeśli fotografujesz na zewnątrz – dla portretu idealnym tłem będzie zieleń. Tło nie powinno skupiać uwagi mocniej niż obiekt odgrywający główną rolę na zdjęciu.

Co ważne – rozejrzyj się, zanim zrobisz zdjęcie, w poszukiwaniu niechcianych elementów, które mogłyby zepsuć Twoje zdjęcie. Kosz na śmieci, wielki znak drogowy, szpecące graffiti na ścianie. Każda z tych rzeczy może wpłynąć na efekt zdjęcia, a może być trudna do usunięcia w postprodukcji. Im lepiej przygotujesz się do zrobienia zdjęcia, tym mniej będzie trzeba poprawiać w aplikacji do obróbki zdjęć.

Szukaj ram na zdjęciach

Czy to w kompozycjach, które układasz w domu, czy w fotografii na zewnątrz, szukaj obiektów, które będą domykały Twoje zdjęcie. Mogą to być ułożone kwiaty, a mogą również gałęzie drzewa.

Na tym zdjęciu fajną ramę domykającą kompozycję są stojące na brzegach fotografii kwiaty oraz delikatna zasłona.


Kompozycja w fotografii – podsumowanie:

  1. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu elementu / postaci, które fotografujesz, idealnie sprawdzi się kompozycja centralna. Nie da się ukryć, nie bez powodu uwielbiana na Instagramie.
  2. Trójpodział kompozycji sprawdzi się wtedy, kiedy zechcesz ożywić i urozmaicić kompozycję swojego zdjęcia. Podczas fotografowania wyobraź sobie, że Twoje zdjęcie podzielone jest dwiema pionowymi i dwiema poziomymi liniami i właśnie w tych miejscach umieść główne elementy swojego zdjęcia.
  3. Zadbaj o równomierne rozmieszczenie elementów na zdjęciu. Spójrz na zdjęcie z dystansu i odpowiedz na pytanie, czy któraś część zdjęcia nie jest zbyt ciężka.
  4. Wypełnienie kadru – pokazuj na zdjęciach to, co najważniejsze. Zbyt duża ilość tła wokół głównego elementu na zdjęciu czasami (choć nie zawsze) niepotrzebnie rozmywa przekaz fotografii.
  5. W pionie czy w poziomie? Na Instagramie najbardziej sprawdzają się pionowe lub kwadratowe kadry.
  6. Pamiętaj o poziomym horyzoncie.
  7. Ogarnij otoczenie przed robieniem zdjęcia.
  8. Wybierz tło, które nie będzie konkurować z głównym bohaterem Twojego zdjęcia.
  9. Szukaj ram na zdjęciach domykających Twoją kompozycję.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu kompozycja w fotografii nie będzie już dla Ciebie dłużej jakąś czarną magią. Trzymam kciuki, by komponowanie Twoich zdjęć było dla Ciebie coraz bardziej jasne.

Category
Fotografia

You may also like

Previous Post

Robić swoje #1 - Marcin Malec. Jak lepiej pisać?

Next Post

7 zdjęć marca