Ania Ulanicka

Planowanie strategii #2 – Jak zaplanować kwartał i miesiąc? (+ podejrzyj mój kalendarz!)

jak dobrze zaplanować miesiąc

W ostatnim wpisie poruszyłam temat planowania roku oraz wybierania kilku najważniejszych celów, które chcemy zrealizować w najbliższym czasie. Jeśli go przeczytałaś, powinnaś mieć wybrane trzy cele, zapisane kilka kroków do ich realizacji, szkic tematyczny na 12 tygodni oraz mniej więcej rozplanowane checkpointy. W dzisiejszym wpisie napiszę o bardziej konkretnych krokach – o tym, jak wybrać działania na kwartał oraz o tym, jak zaplanować miesiąc.

Dzisiaj potrzebujemy wziąć pod lupę pierwsze cztery tygodnie kwartału i ustalić, co chcemy osiągnąć do końca danego okresu.

W trzech artykułach z serii “Planowanie strategii” opiszę, w jaki sposób ja planuję swoje strategie. Poruszę kilka zagadnień:

 • w jaki sposób wybieram cele na najbliższy rok i dlaczego realizuję te, a nie inne,
 • Dlaczego w żadnym wypadku nie planuję całego roku szczegółowo z góry,
 • Co mają pory roku do ich realizacji,
 • Dlaczego planuję w kwartałach?
 • O co chodzi z tygodniami i dniami tematycznymi,
 • W jaki sposób dbam o to, by każdy projekt w każdym tygodniu posuwał się do przodu,
 • I dlaczego kończę – a nie zaczynam – na planie dnia.

Jeśli jeszcze nie czytałaś, sprawdź pierwszy wpis z tej serii:
>> Planowanie strategii – jak zaplanować cele na rok i wybrać z nich te najważniejsze?

Planowanie celu na najbliższy miesiąc.


1. Planowanie celu na trzy miesiące (tygodnie tematyczne + checkpointy).

Działam na tabelce, którą pobrałam z podcastu Dominika i w niej rozpisałam swoje dwa projekty, czyli zadania do wykonania w każdym tygodniu pracy nad nimi.

Każdemu tygodniowi dot. bloga przypisałam jeden główny temat, jaki będę poruszać na blogu. Na przełomie stycznia i lutego zaplanowałam wpisy dotyczące planowania strategii, w lutym będę pisała o więcej o zdjęciach, a w marcu – sami zobaczycie. :)

Zaplanowałam, że w każdym tygodniu chcę:

 • publikować min. dwa wpisy (w tym jeden poruszający ten konkretny temat),
 • wysyłać jeden newsletter,
 • codziennie publikować posty w social media,
 • promować swoje wpisy w różnych grupach, na profilu prywatnym i tak dalej.

Zaplanowałam też poprawki w szablonie, uaktualnienia zakładek, projekty graficzne. Co cztery tygodnie mam również zaplanowane checkpointy – czyli przeanalizowanie statystyk oraz zainteresowania czytelników konkretnymi tematami.

Można powiedzieć, że stworzyłam ogólną wizję tego, o czym będę pisać na blogu przez najbliższe trzy miesiące. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna, ostateczna wersja. Comiesięczne i cotygodniowe podsumowania mają mi pomóc w tym, aby na bieżąco wyłapywać to, co działa i to, co nie działa, aby w razie potrzeby zmieniać kurs.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat planowania 12-tygodniowego, odsyłam Was do podcastu Dominika, gdzie możecie również pobrać szablon do rozpisania Waszych celów.

jak zaplanować miesiąc, aby zrealizować swoje cele - arkusz pdf do pobrania


2. Jak zaplanować miesiąc?

Tu zaczyna się już bardziej konkretne planowanie.

Wprowadzając swój nowy brand do internetów wiedziałam, że brak planu może pogrzebać moje promocyjne starania. Więc zapobiegawczo – utworzyłam nowy dokument i stworzyłam 30 wpisów na facebooka, które będę publikować przez najbliższy miesiąc.

Wiem, że dla niektórych może się to wydawać dziwaczne – ale ja zdaję sobie sprawę ze swoich słabości i wiem, że często jedyną działającą u mnie opcją jest dużo wcześniejsze przygotowanie. Brak planu, brak kontroli i przygotowania do wykonywanego zadania może mnie w którymś momencie zdołować, a tu już krótka droga do tego, abym porzuciła projekt na kilka dni lub tygodni.

Bardzo ważne jest to, by zdawać sobie sprawę ze swoich słabych stron i nauczyć się im zapobiegać. Dlatego – najpierw zapisuję, co chcę mieć zrobione za miesiąc, a następnie biorę na tapetę kalendarz na najbliższe cztery tygodnie.

Kiedy planuję miesiąc, w kalendarzu w widoku miesięcznym zaznaczam:

 • dni, w których mam sesje zdjęciowe,
 • dni poświęcone księgowości,
 • dni posumowań cotygodniowych i comiesięcznych,
 • dni, kiedy tworzę hurtowo wpisy na bloga oraz kiedy tworzę wpisy na social media
 • Dni poświęcone całkowicie reklamowaniu się i promocji,
 • Dni wolne lub poświęcone różnym wyjazdom.

Kiedy narzucę te informacje na widok miesięczny klarują mi się dni, których nie będę mogła wykorzystać na efektywną pracę jak i takie, w których bez przeszkód będę mogła poświęcić się konkretnym zadaniom.

I nie zaskoczy mnie na przykład sytuacja, kiedy przez nawał zdjęć okaże się, że został mi tylko jeden dzień w tygodniu na ogarnięcie bloga, mediów społecznościowych, maili, dokumentów i w ogóle całego życia, co byłoby niemożliwe oczywiście.

Pobierając nowy arkusz pokażę Ci, w jaki sposób ja podczas planowania miesiąca wybieram swoje dni, które poświęcam na realizację ważnych celów – na podstawie fotek z mojego prawdziwego kalendarza, posiłkując się planowaniem lutego. :)


Przykłady:

 • Jeśli natomiast chcesz zacząć regularnie ćwiczyć (powiedzmy 3 razy w tygodniu), z góry zaplanuj dni, w których wiesz, że będziesz mieć czas na godzinny trening. Nie planuj tego w dniu, kiedy 10 godzin siedzisz na uczelni, następnego dnia masz zaliczenie przedmiotu i wiesz, że nie będziesz mieć głowy do tego, by wyjść biegać. Przechytrz siebie i zaplanuj to w dzień, kiedy nic nie będzie mogło Ci przeszkodzić.
 • Jeśli pracujesz, a w międzyczasie piszesz pracę inżynierską – zaplanuj codziennie 30 minut, kiedy będziesz robić tylko to i po kolei odhaczać zadania z listy, by za miesiąc mieć już skończoną konkretną część projektu (i sprawdzać co tydzień, jak Ci idzie!).
 • Jeśli chcesz przeczytać 52 książki w tym roku – również zaplanuj sobie czas w ciągu dnia, który poświęcisz na czytanie. Logiczne, że każdego tygodnia powinieneś przeczytać jedną książkę, żeby zrealizować swoje postanowienie, więc checkpointy są dość łatwe do określenia. :) I tak dalej!

Ucz się zapobiegać.

Nie planuj zadań wtedy, kiedy szansa ich wykonania jest wręcz bliska zeru. Nie musisz być tak skrupulatną osobą i chodzić jak szwajcarski zegarek, by realizować swoje plany.

Podejdź do tego sprytnie! :) I ciągle pamiętaj o tym, że ja naprawdę mam leniwą naturę i gdybym mogła, to pewnie zarabiałabym na oglądaniu seriali i jedzeniu pizzy, a że trochę we mnie lisa chytrusa, to umiem siebie przechytrzyć – zaczynając na pracy, a na siłowni kończąc. ;)

jak zaplanować miesiąc, aby zrealizować swoje cele - arkusz pdf do pobrania


3. Zaplanowanie dni dla konkretnych projektów.

W jednym z ostatnich artykułów pisałam o single-taskingu, który ostatnio testuję. Wpisy na bloga piszę hurtowo – tym bardziej takie, jak ten, które publikuję w seriach i rozdzielenie pisania każdego byłoby dosyć niemądrym posunięciem.

>> Zobacz wpis: 3 życiowe zmiany, nad którymi teraz pracuję

 • Robię szkic dla wszystkich wpisów, które tworzę, dzielę na części, uzupełniam, piszę, co mi do głowy przyjdzie;
 • inny dzień poświęcam na zrobienie zdjęć do wpisów, które zostały już napisane;
 • a jeszcze inny – na sesje zdjęciowe dla klientów oraz ich obróbkę.

Takie grupowanie zadań jest jak do tej pory ogromną oszczędnością mojego czasu i skupienia. Wiem już również, że nad ważnymi zadaniami najlepiej pracuje mi się od poniedziałku do środy, a na piątek najlepiej, abym przygotowała sobie coś lekkiego i super przyjemnego, chociażby kontakt z klientem. :)


4. Zaplanowanie podsumowań.

Jak już wspomniałam wcześniej – jest to jeden z najważniejszych kroków w moim działaniu i kiedy tylko planuję miesiąc, od razu zaznaczam te dni z góry. We wszystkie soboty oraz ostatni dzień miesiąca mam zaplanowaną co najmniej godzinę na to, aby przeanalizować:

 • realizację dotychczasowych zadań zapisywanych w tabelce 12-tygodniowej;
 • to, co nie zostało zrealizowane – zaplanować na później (i najlepiej dowiedzieć się, dlaczego nie udało się tego zrealizować);
 • statystyki na blogu oraz mediach społecznościowych;
 • zarobki/oszczędności;
 • oraz wpisać to wszystko w odpowiednie tabelki, aby później w skali roku móc to przeanalizować ponownie.

jak zaplanować miesiąc, aby zrealizować swoje cele - arkusz pdf do pobrania


5. Zaplanowanie konkretnych celów na każdy tydzień.

W każdą sobotę po przeanalizowaniu tego, co zrealizowałam (lub nie), wyciągam wnioski i planuję kolejne tygodnie: ogólne cele, sposoby ich realizacji, zadania powtarzalne oraz dni w tygodniu, w jakich będę zajmowała się konkretnymi zadaniami. Dodatkowo – sesje zdjęciowe i inne spotkania, które mają ustalone godziny i których nie można przesunąć w żaden sposób i to do nich muszę się dopasować. 

Pobierz darmowy PDF i naucz się:

 • planować swoje najważniejsze cele na najbliższe 4 tygodnie,
 • planować sprytnie i zapobiegać niepowodzeniom,
 • a dodatkowo zajrzysz do mojego kalendarza! Pokażę Ci na zdjęciach, w jaki sposób ja wybieram dni do podbijania świata. ;)

Dodatkowo otrzymasz do wydrukowania tabelkę celu na 4 tygodnie oraz listę zadań na najbliższy miesiąc, które możesz wydrukować i wkleić do swojego kalendarza!


O planowaniu najbliższego tygodnia oraz dnia przeczytacie w kolejnym, ostatnim już wpisie z tej serii.

Uff, wpis znowu wyszedł dość obszerny, a ja ponownie nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ledwie poruszyłam temat. Jeśli chcesz, abym rozszerzyła jakieś zagadnienie, pisz śmiało!

Category
MĄDRA PRACA
Share on

You may also like

Previous Post

Nie pisz do poduszki! Dlaczego (i jak) warto ZAWSZE traktować swojego bloga profesjonalnie?

Next Post

Aplikacja Calm - uspokój się w 31 dni!