Ania Ulanicka

Pozowanie na zdjęciach – jak czuć się pewniej przed obiektywem? Fragment e-booka „Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram”

Kiedy pisałam e-booka o tym, jak robić lepsze zdjęcia na Instagram, poruszyłam nie tylko te konkretne kwestie dotyczące robienia zdjęć. Nie wyobrażałam sobie nie napisać o tym, jak odkrywać swój styl, w jaki sposób dobierać kolorystykę swoich zdjęć, jak również – jak do zdjęć pozować. W końcu Instagram jest idealnym miejscem do budowania swojej marki, a dobrze już wiecie, że w mojej opinii budowanie marki osobistej to wspaniały pomysł.

Zdjęciom, które robimy sobie oraz pozowaniu poświęciłam miejsce w dwóch rozdziałach w swoim poradniku. Napisałam o tym przy okazji udzielania wskazówek do zdjęć tematycznych w rozdziale siódmym (takich jak brand photography, fotografia kulinarna, beauty itd.), gdzie udzieliłam kilku porad technicznych. Dodatkowo poświęciłam temu tematowi cały rozdział ósmy prezentując konkretne tipy, które pomogą Ci w treningu pozowania do zdjęć. Jestem przekonana, że po zapoznaniu się z tymi rozdziałami wyjdziesz dobrze na zdjęciu nawet wtedy, kiedy akurat będziesz jeść sałatkę jarzynową.

Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu fragmentowi sprawdzisz, czy mój e-book „Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram” jest czymś, czego możesz potrzebować. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na stronę jemu poświęconą.  


Można by pomyśleć, że sfotografowanie siebie w dobie selfie jest najprostszą rzeczą na świecie. Otóż nic bardziej mylnego. Nie mogę opędzić się od pytań o to, jak dobrze wyglądać na zdjęciach i jak rozluźnić się przed obiektywem.

(Tak wyczerpująco starałam się na nie odpowiedzieć, że wyszedł mi z tego cały rozdział.)

Jak być pewniejszym siebie przed obiektywem? Jak się wyluzować? Kiedy w końcu nadejdzie moment, w którym poczuję się swobodniej i nie będę uciekać od każdego, kto skieruje aparat w moją stronę?

Podobne pytania należą do najczęstszych, które słyszę przed sesją wizerunkową. Łatwo mi to zrozumieć, bo sama mam za sobą epizod, w którym nienawidziłam aparatu skierowanego w moją stronę. Niektórzy twierdzą, że właśnie z tego powodu zostają fotografami. Ale ja uważam, że szkoda nie nie mieć ani jednego pamiątkowego zdjęcia ze sobą w roli głównej. Wspomnienia są ważniejsze niż to, że wstydzę się obiektywu. Teraz jest zupełnie inaczej, niż było jeszcze jakiś czas temu.

Łatwo mi to zrozumieć, bo sama mam za sobą epizod, w którym nienawidziłam aparatu skierowanego w moją stronę. Niektórzy twierdzą, że właśnie z tego powodu zostają fotografami. Ale ja uważam, że szkoda nie nie mieć ani jednego pamiątkowego zdjęcia ze sobą w roli głównej.

Dlaczego?

Jak rozluźnić się przed obiektywem?

Po pierwsze – oswoiłam się z tym, jak wyglądam na fotografiach.

Zrobiłam sobie już setki, a może i tysiące zdjęć. Opatrzyłam się ze swoją sylwetką, mimiką, tym, jak układają się moje włosy, jak wyglądam, kiedy się śmieję, jak wygląda moje ciało, kiedy siedzę. Nie przechodzę szoku za każdym razem, gdy widzę się na zdjęciu. Zwykle moja reakcja wygląda następująco:

No tak, taka właśnie jestem. Uśmiecham się, cieszę, tu mi wyszła jakaś fałdka, ale ona też jest okej, bo jest moja.

Po drugie – naprawdę polubiłam siebie.

Nie katuję swojego ciała tekstami, że mogłoby być wyższe, chudsze, mogłabym się pozbyć brzucha albo wybielić piegi. Kocham i doceniam każdą jego część, to, że mi służy, że działa, że codziennie funkcjonuje i pozwala mi robić tyle fajnych rzeczy. Naprawdę czuję ogromną wdzięczność za to, że jest, jakie jest. To pozwala mi troszczyć się o nie, dobrze jeść, trenować. I czuć się ze sobą dobrze, co bezpośrednio przekłada się na to, jak dobrze czuję się, kiedy oglądam się na zdjęciach.

Po trzecie – nauczyłam się pozować, tak po prostu.

Robienie sobie zdjęć to nie rocket science, tylko po prostu trening! Z racji tego, że zrobiłam już jakieś milion milionów zdjęć innym ludziom, wiem z drugiej perspektywy, co korzystnie wygląda na fotografiach, a co mniej (o czym piszę w e-booku). Zaczęłam to przekładać na sesje, które robię na swoje potrzeby. Wiem już, pod jakim kątem stanąć, w jaki sposób się uśmiechnąć, gdzie położyć nogę i co zrobić z rękami, żeby nie wyglądało to kuriozalnie. Ustawianie się w korzystny sposób przychodzi mi naturalnie. Nie muszę zastanawiać się nad tym, co ze sobą zrobić, by wyglądać lepiej. Nie da się ukryć – takie nawyki wchodzą w krew i trzymanie prostej postawy jest później dla nas naturalne (jeśli kiedykolwiek tańczyłeś, prawdopodobnie nie masz z tym problemu).

W tym miejscu chciałabym Cię namówić do tego, byś po prostu polubił zdjęcia i nie traktował ich jako wyroczni orzekającej o tym, czy dobrze wyglądasz, czy nie. Mogę Ci podrzucić kilka rad, które na pewno pomogą Ci opanować tę niełatwą (ale możliwą do nauczenia się) sztukę pozowania. Mam jednak nadzieję, że z tyłu głowy ciągle będziesz miał myśl, że to fajna energia jest na zdjęciach najważniejsza. Jeśli te wskazówki Ci w tym pomogą, będę zachwycona.

Portret - jak pozowac do zdjęć?

Teraz zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma wskazówkami technicznymi:

  • Używaj ogniskowej 50 mm, jeśli robisz zbliżenia twarzy, albo korzystaj z funkcji „Portret” w swoim aparacie.
  • Gdy fotografujesz siebie, używaj aplikacji, z której poziomu zrobisz zdjęcie aparatem umieszczonym np. na statywie.
  • Niektóre telefony poszerzają osoby na krańcach zdjęcia. Ustawiaj siebie lub fotografowaną osobę tak, by postać znajdowała się na środku kadru. To zapobiegnie zniekształceniom.
  • Stań bokiem do źródła światła: słońca, okna w Twoim mieszkaniu. Nie rób zdjęć w pełnym słońcu, schowaj się w jakimś zacienionym miejscu.

Co może Ci się przydać w fotografowaniu siebie?

  • obiektyw z ogniskową 50 mm lub ewentualnie 35 mm, jeśli robisz zdjęcia sylwetki.
  • Kiedy fotografujesz telefonem, przy bliższych kadrach używaj trybu portretowego, a całą sylwetkę fotografuj w trybie standardowym.

Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram? Przykładowe zdjęcia, które możesz zrobić sobie:

Na tym zdjęciu widać prześwity w ciele dzięki temu, że rozłożyłam ręce. Sylwetka wygląda lżej, niż gdybym te ręce trzymała przy sobie. Równie dobrą opcją byłoby wzięcie kieliszka do ręki, ręka też byłaby wtedy odklejona od ciała, a zdjęcie – bardziej dynamiczne. (Zdjęcie zrobione iPhonem 8) 

Proste zdjęcie w lustrze, a jednak zyskało na lekkości, kiedy oparłam rękę na talii (podkreślenie węższego miejsca + prześwit). (iPhone 8)

Tym zdjęciem chciałam uwiecznić zorganizowane przeze mnie warsztaty. Powstało bardzo spontanicznie, ale dzięki temu, że założyłam nogę na nogę, rozłożyłam ręce, uśmiechnęłam się, fotografia jest dynamiczna, lekka, wesoła. (iPhone 8)

Sposób na smuklejsze nogi? (dobrze wiesz, że mam je po dziadku). Usiądź na brzegu krzesła, ławki, parapetu. Nie rozpłaszczaj nóg na powierzchni, na której siedzisz. W tym przypadku grawitacja bardzo nam sprzyja :). (Lustrzanka + obiektyw 35 mm)

Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram? Jak się ustawiać do zdjęć?

I najbardziej złota ze wszystkich złotych zasad – nóżka do przodu i od razu jesteśmy wyższe jakieś 15 cm! (Lustrzanka + obiektyw 35 mm).

Wszystkie powyżej pokazane pozy mają wspólne cechy. Na każdym zdjęciu coś się dzieje, nie są to nudne, statyczne ujęcia. Sylwetka nie tworzy jednej wielkiej plamy, ręce są odklejone od ciała. Po więcej wskazówek zapraszam do kolejnego rozdziału!

Mam nadzieję, że wykorzystasz wskazówki, którymi podzieliłam się z Tobą w tym rozdziale, kiedy kolejnym razem będziesz robić sobie zdjęcia. Mam jeszcze większą nadzieję, że będziesz na nich emanować prawdziwym pięknem i poczuciem własnej wartości.


Te wszystkie rady mogą być najlepsze na świecie, ale przede wszystkim musisz pamiętać, po co w ogóle wyciągasz aparat. Dlaczego robisz zdjęcia? Najpewniej po to, by coś uwiecznić, niekoniecznie dlatego, żeby wyjść na zdjęciu idealnie. Rób pamiątki, twórz wspomnienia, chwytaj radość. Tych kilka rad oczywiście może pomóc Ci coś ulepszyć, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, jak się w danym momencie czujesz i co te zdjęcia będą Ci kiedyś przypominać.


Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram? Organizowanie sesji zdjęciowej w domu.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o tym, jak robić lepsze zdjęcia na Instagram, o pozowaniu, odkrywaniu własnego stylu, organizowaniu sesji, selekcji i planowaniu zdjęć, ich obróbce i fotografowaniu spontanicznym, zajrzyj na stronę mojego e-booka. „Jak robić lepsze zdjęcia na Instagram? Praktyczny poradnik dla twórców i nie tylko” – e-booka do 17 maja możesz kupić w niższej cenie.

Kategorie
Blogowanie, Fotografia

Sprawdź także

Poprzedni post

Ebook o atrakcyjnych zdjęciach na Instagramie jest już w sprzedaży!

Następny post

7 zdjęć maja - e-book, zdjęciowe eksperymenty i planowanie miesiąca