Ania Ulanicka

Sesja wizerunkowa – komu się taka sesja przyda? Jak się przygotować?

Kilka tygodni temu napisała do mnie Kasia z pytaniem o sesję wizerunkową. Umówiłyśmy się dosyć szybko, zarezerwowałyśmy studio i zaczęłyśmy robić zdjęcia. Pomyślałyśmy, że przy okazji stworzymy na naszych blogach teksty, które osobom myślącym o takiej sesji pomogą się do niej przygotować.

Bardzo się cieszę, że na kilka z zadawanych przez Was o sesję wizerunkową pytań odpowiedziała Kasia ze swojej perspektywy. Mój punkt widzenia, fotografa, który takie sesje robi jest nieco inny niż klienta, który wychodzi z inicjatywą sesji wizerunkowej.

Kasia na swoim blogu również opisała cały proces przygotowań do takiej sesji. Wypowiedziałam się w nim z perspektywy fotografa, więc jeśli chcecie uzupełnić informacje zawarte w moim wpisie, wpadnijcie na bloga worqshop.pl.


Sesja wizerunkowa – po co w ogóle taką robić? Komu się ona przyda?

Jeśli tworzysz w internecie, masz swoją markę, publikujesz na blogu czy w mediach społecznościowych, sesja wizerunkowa jest czymś, o czym powinieneś pomyśleć. Nie da się ukryć, że od kiedy popularność zyskały blogi i szeroko rozumiana internetowa twórczość, sesje wizerunkowe stały się niezwykle popularne. Nie ma w moim kalendarzu miesiąca, w którym nie zrobiłabym co najmniej kilku takich sesji.

I nie ma w tym nic dziwnego – takie spotkanie z fotografem co jakiś czas pozwoli stworzyć content, który możemy wykorzystywać przez długie tygodnie czy miesiące.

Coraz rzadziej umawiam się z klientami na sztywne, oficjalne sesje biznesowe. Króluje mniej oficjalny styl zdjęć, taki, który ociepli wizerunek osób prowadzących swoje marki czy tworzących własne treści – w moim portfolio możesz zobaczyć kilka sesji w tym stylu. Chcemy pokazywać się mniej oficjalnie, bardziej po swojemu, nie wyskakujemy na sesje już tylko w sztywnych outfitach, a w tym, w czym czujemy się naprawdę najlepiej!

Kasia: Myślę, że sesja wizerunkowa przyda się praktycznie każdej osobie, która regularnie publikuje treści w Internecie.

Czy trzeba ją mieć? Nie. Ale czy pomaga zadbać o spójność tego jak wygląda Twoja marka osobista? Czy dzięki niej masz gotowe zdjęcia, które możesz wykorzystać przy promocji, tworzeniu wpisów, współpracach? Czy sprawi, że to co robisz zostanie dopieszczone od wizualnej strony? Tak, tak, tak!

Jeśli tworzysz treści, piszesz bloga, sprzedajesz swoje własne produkty lub regularnie publikujesz na Instagramie to profesjonalnie wykonane zdjęcia na których widać CIEBIE przydadzą Ci się nie raz. Jeśli tylko dobrze przygotujesz się do sesji wizerunkowej, zadbasz o to, aby zrobić zdjęcia, które faktycznie Ci się przydadzą i pokażesz na nich siebie to decydując się na sesję z fotografem oszczędzisz sobie dużo czasu i energii.

Poza tym… sesja wizerunkowa to świetna zabawa, możliwość spróbowania czegoś nowego i okazja do tego, aby ktoś spojrzał na Ciebie z trochę innej, świeżej perspektywy!

Ten wpis może Ciebie zainteresować: Jak planować publikacje na bloga i media społecznościowe?


Jak wybrać fotografa do sesji wizerunkowej? Czym się kierować?

Portfolio

Najważniejsze, na co powinniście zwrócić uwagę, to portfolio fotografa, z którym chcecie zrobić swoją sesję wizerunkową. Przejrzyjcie jego bloga oraz media społecznościowe i sprawdźcie, czy styl i estetyka jego zdjęć Wam odpowiada.

Chociaż szczerze mówiąc myślę, że nie będziecie musieli tego jakoś specjalnie sprawdzać. Jestem przekonana, że jeśli traficie na kogoś, kto odpowiada Wam swoją estetyką, Wasze serducho zabije szybciej.

Czy jest między Wami flow i chemia?

Nie da się ukryć, że jeśli kogoś lubicie, czujecie do tej osoby sympatię i szczere zainteresowanie, będzie Wam się dużo lepiej współpracowało. Fotograf jest osobą, z którą relacja można powiedzieć jest dość intymna. To nie jest pani w okienku w urzędzie, która tylko przyklepie odpowiednią pieczątkę i więcej się nie zobaczycie. Podczas pracy nad Waszą sesją wizerunkową powinno się wytworzyć porozumienie.

Wiele osób wstydzi się zdjęć i obawia, że nie wyjdą na nich naturalnie. Wychodzę z założenia, że świetna atmosfera podczas pracy, porozumienie i chemia z fotografem to naprawdę więcej niż połowa sukcesu. Nie sugeruję, by robić zdjęcia tylko z ludźmi, z którymi się przyjaźnicie.

Ale jeśli między Wami będą dobre wibracje, to na pewno złapiecie takie flow, że zapomnicie o tym, że robione są Wam jakiekolwiek zdjęcia.

Pierwszym krokiem może być sprawdzenie mediów społecznościowych fotografa. Zobaczcie, czy się tam udziela, czy daje się lepiej poznać. Może nagrywa fajne stories, dzięki którym pokazuje się jako fajna, sympatyczna osoba? Sprawdźcie, jaki ten fotograf jest prywatnie i czy czujecie do niego sympatię.

Sesja wizerunkowa – jak wybrać fotografa do sesji?

Opinie

Zerknijcie, jakie opinie ma fotograf, o którym rozmawiacie. Czy klienci chętnie go polecają? O czym mówią, kiedy polecają Wam właśnie to nazwisko? Czy polecenia dotyczą sprawnej komunikacji, terminu w jakim fotograf odpowiada na zapytania (nie musi to być sekunda od wysłania maila, ale jeśli nie odpowiada tygodniami, to coś jest chyba nie halo)? Bezstresowych zdjęć i przyjemnego obycia? Szybkiego oddania gotowego materiału?

Sprawdźcie nie tylko to, czy fotograf jest lubiany i chętnie polecany, ale również to, na jakie cechy klienci zwracają uwagę.

Nie muszą to być tylko opinie, które fotograf zamieści w ofercie czy na stronie, ale również komentarze, jakie wymienia ze swoimi obserwatorami na Instagramie czy Facebooku. Tam często prowadzone są kuluarowe rozmowy, które dużo powiedzą o podejściu fotografa do wykonywanej pracy.

Sesja wizerunkowa - jak wybrać dobrego fotografa?

Kasia: Przede wszystkim poszukaj osoby, z którą nadajesz na tych samych falach. Nie oszukujmy się, większość z nas ma niewielkie doświadczenie w pozowaniu, nie jesteśmy modelkami, właściwie to w ogóle nie jesteśmy przyzwyczajone do pracy z ciałem, i pozując do zdjęć możemy czuć się po prostu nieswojo.

Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby złapać z dobry, bezpośredni kontakt z fotografem. Mówię to z perspektywy osoby wrażliwej i introwertyka, ale myślę że ta zasada sprawdza się zawsze. Poszukaj też fotografa, którego styl naprawdę Ci się podoba i którego zdjęcia są spójne z wizerunkiem marki, jaki chcesz tworzyć. Jeśli chcesz aby Twoje zdjęcia z sesji wizerunkowej były naturalne, nie podejmuj się współpracy z osobą, która słynie z intensywnej obróbki i vice versa. Popytaj wśród znajomych, rozejrzyj się na Instagramie i w grupach na Facebooku – na pewno znajdziesz kogoś z kim poczujesz chemię przed obiektywem!

Oczywiście chyba nie muszę mówić, że sprzęt nie ma totalnie znaczenia, a dobry fotograf zrobi fajne zdjęcie nawet pralką. :D Pewnie powiecie, że znaczenie mają na przykład koszty sesji, ale o tym napiszę na końcu wpisu.


Sesja wizerunkowa – od czego zacząć? Jak się przygotować do takiej sesji?

Koncepcja

Pierwszym krokiem podczas współpracy z moimi klientami jest określenie charakteru i koncepcji sesji. Muszę dowiedzieć się, w jakim klimacie chcemy zrobić zdjęcia, gdzie te zdjęcia będą wykorzystywane, co chcemy przedstawić, w jakim celu w ogóle takie zdjęcia robimy. Po ustaleniu wspólnej wizji wymieniamy się inspiracjami i jeśli jest taka potrzeba, tworzymy moodboard. Zdarza się tak, że klienci przychodzą do mnie już z gotowym pomysłem na sesję, a jest czasami również tak, że totalnie nie wiedzą, od czego zacząć. Mam przygotowany swój zestaw pytań, który wysyłam, by jak najlepiej doprecyzować wzajemne oczekiwania.

Miejsce

Po ustaleniu wstępnej koncepcji wybieramy miejsce, w którym zrobimy sesję wizerunkową. Czasami klient ma swoje biuro, pracownię, w której spędza większą część czasu i to właśnie tam robimy zdjęcia. Jeśli takiego nie ma, szukam miejsca, które będzie pasowało do koncepcji. Często jest to sprawdzone przeze mnie studio, które wynajmuję na potrzeby tej właśnie sesji.

Sesja może być zorganizowana gdziekolwiek tam, gdzie będzie to odpowiadało klientowi i fotografowi. Odradzam kawiarnie i inne publiczne miejsca, w których możemy mieć problem ze zgodą na zrobienie zdjęć. W okresie wiosennym i letnim zdarza się, że robię sesje łączone – najpierw robimy kilka zdjęć w studio, a później przenosimy się w plener.

Jeśli sesja ma być typowo biznesowa (ze zdjęciami przeznaczonymi do CV lub na linkedin), w takim wypadku nie obędzie się bez wynajmu studia i zrobieniu zdjęć ze studyjnym oświetleniem. Nie jest to jednak wymóg, wszystko zależy od koncepcji klienta i fotografa na daną sesję.

Sesja wizerunkowa - jak wybrać miejsce do sesji wizerunkowej?

Przygotowanie akcesoriów do sesji wizerunkowej

Kiedy mamy ustaloną koncepcję sesji i wybrane miejsce, przechodzimy do przygotowań. Zawsze radzę klientom, by zabrali ze sobą na sesję gadżety, których najczęściej używają podczas swojej pracy i które w jakiś sposób ich definiują. Może to być laptop, telefon, w przypadku fotografów oczywiście aparat, planery, notesy, ulubiony kubek, książki czy magazyny. Są to gadżety, bez których klienci nie wyobrażają swojej pracy, a czasami również swoich blogów czy profili w mediach społecznościowych. Te elementy wykorzystujemy podczas robienia tematycznych zdjęć.

Zdjęcia samej sylwetki mogłyby być dość monotonne, natomiast jeśli kilka zdjęć zrobimy z magazynem, jakieś z komputerem, ulubioną książką, to ten materiał staje się bardziej różnorodny. Oczywiście nic nie dzieje się przypadkiem i każdy gadżet zabrany jest z premedytacją. Najczęściej klienci wiedzą, gdzie będą wykorzystywali zrobione przez nas zdjęcia i planujemy konkretne kadry już pod konkretne treści i tematy.

Stylizacja i makijaż na sesję wizerunkową

Nigdy nie mówię swoim klientom, w co mają ubrać się na sesję. Wychodzę z założenia, że każdy klient ma swoje ulubione stylówki, w których czuje się najlepiej. Jeśli macie coś takiego, w czym czujecie się, że możecie podbijać świat, wiecie już, że to jest odpowiednia stylizacja. Oczywiście jeśli trzeba, doradzam, które zestawy sprawdzą się najlepiej. Są takie, które są najbardziej uniwersalne: monochromatyczne połączenia, które niezbyt ze sobą kontrastują, raczej gładkie, bez pstrokatych wzorów. Wynika to z tego, że takie rzeczy nie przyciągają niepotrzebnie wzroku i nie rozpraszają, kiedy patrzymy na osobę ubraną w taki zestaw.

Jeśli chodzi o makijaż – bardzo często dziewczyny robią swój makijaż i włosy same, tak jak robią to na co dzień. Zdarza się jednak, że polecam dziewczyny od makijażu, z którymi współpracuję na stałe i które mogę polecić na taką sesję z ręką na sercu.

Kasia: Przede wszystkim zabierz ze sobą to z czego korzystasz na co dzień!

Serio, myślę, że nie ma sensu tutaj za bardzo kombinować i wymyślać. Zabierz swój komputer, ulubiony notes, mikrofon za pomocą którego nagrywasz podcast i kubek, z którego pijesz kawę. Zabierz aparat, jeśli robisz zdjęcia, lub wielki bukiet kwiatów, jeśli lubisz się nimi otaczać. Weź ubrania, które lubisz i które podkreślają Twoją osobowość. To będzie Twoja bezpieczna baza.

Dopiero gdy zadbasz o nią zrób krok dalej i pomyśl, co jeszcze może Ci się przydać do zdjęć, które sobie zaplanowałaś? Co w wizualny sposób pokaże czym się zajmujesz? Co kojarzy się z Twoją marką osobistą? Z czym kojarzą Cię odbiorcy? Jakie kolory królują w Twoich grafikach? Jakie zdjęcia będą Ci potrzebne (pomogą Ci wesprzeć Twoje komunikaty) w niedalekiej przyszłości? Puść wodze fantazji, poszukaj inspiracji na Pintereście i Instagramie i nie bój się zaszaleć – diabeł tkwi w szczegółach. Confetti i kolorowe balony, kawa w kubku z Twojej ulubionej kawiarni, książka, która zmieniła Twoje życie, świeca zapachowa lub poducha, która zawsze jest widoczna w tle na Twoich InstaStories sprawią, że te zdjęcia będą naprawdę Twoje! 


Sesja wizerunkowa – zaczynamy działać!

Jak być pewniejszym siebie przed obiektywem?

Jak się wyluzować? Kiedy w końcu przyjdzie moment, że będziemy totalnie wyluzowani na zdjęciach i będziemy się dobrze czuć w tej roli?

Te i podobne pytania są jednymi z najczęstszych, które dostaję przed sesją wizerunkową. Sama coś takiego przechodziłam i miałam epizod, kiedy absolutnie nienawidziłam aparatu skierowanego  w moją stronę. To się zmieniło. Dlaczego? Polubiłam siebie i to, jak wyglądam. Zmieniłam myślenie o sobie to raz. Poznałam mocne strony swojego ciała i doskonale wiem, jak to wyeksponować. A po trzecie – zrobiłam już sobie setki, a może i tysiące zdjęć.

Pozowanie to kwestia wprawy, ogarnięcia korzystnych póz, dobrego ubrania i treningu!

Nikt nie urodził się z talentem do tego, by intuicyjnie wiedzieć, jak ustawić się do zdjęcia. Modelki wychodzą dobrze na zdjęciach nie tylko dlatego, że są piękne (jak każda dziewczyna btw!), ale również dlatego, że UMIEJĄ. :D To nie jest żadne rocket science nauczyć się trzech póz, w których nasze ciało będzie wyglądało dobrze. Znam te wszystkie triki, co zrobić, żeby wyglądać jak gwiazda, więc nie martwcie się, wezmę Was pod swoje skrzydła na sesji.

Aha, a dla rozluźnienia mam trochę żartów, którym na pewno się nie oprzecie. :) Ja akurat jestem na sesjach bardzo wychillowana i rozgadana, co pomaga Wam zapomnieć o tym, że sesje to stres.

Przede wszystkim – trenujcie. Róbcie sobie zdjęcia, róbcie sesje, chodźcie do fotografów. Poznawajcie swoje ciało na zdjęciach, a zobaczycie, że z którąś kolejną sesją będziecie padać z zachwytu, jak dobrze wyglądacie.

Sesja wizerunkowa - jak być pewniejszym siebie przed obiektywem?

Sesja wizerunkowa – nie bierz jej aż tak serio! ;)

Kasia: Przede wszystkim daj sobie chwilę na rozgrzewkę!

Jeśli nie jesteś profesjonalną modelką będziesz potrzebować chwili, aby oswoić się ze studiem, z fotografem, z przestrzenią i z samym faktem, że ktoś cyka Ci fotki. Pierwsze zdjęcia są trochę jak pierwszy naleśnik – nie muszą wyjść. Rozluźnij się, przespaceruj się po studio, posłuchaj ulubionej muzyki, zrób kilka wdechów, wyjrzyj przez okno, wypij łyk kawy – daj sobie zrobić parę zdjęć tak na luzie, w międzyczasie, bez pozowania. Mi to bardzo pomaga!

Nie podchodź do tych zdjęć tak bardzo serio! Tak, ja wiem, że to kosztuje. Wiem, że czas goni. Ale odrobina humoru i śmiechu może tylko pomóc się rozluźnić. Pamiętaj, żyjemy w czasach fotografii cyfrowej i rolą fotografa w czasie sesji jest zrobienie tylu zdjęć, abyś miała z czego wybierać!

Moja pewność siebie rośnie w czasie sesji – gdy Ania pokazywała mi kolejne ujęcia, a każde z nich było fajniejsze od poprzedniego robiłam się coraz bardziej wyluzowana i to naprawdę widać na tych ostatnich fotkach. Jeżeli idziesz na sesję z planem zdjęć, które chciałabyś zrobić ustaw je tak, aby te najważniejsze dla Ciebie (na przykład zdjęcia profilowe) zostały zrobione w drugiej połowie sesji – będziesz wyluzowana, ale jeszcze nie zmęczona i efekty na pewno pozytywnie Cię zaskoczą!


Pieniądze – ile kosztuje sesja wizerunkowa?

Chciałoby się na to pytanie odpowiedzieć trochę przekornie innym pytaniem: a ile kosztuje samochód? Można wydać półtora tysiaka za zatankowanego fiata, a można wydać grube miliony.

Tak samo jest z sesją.

Nie jest trudno znaleźć fotografów, którzy oferują sesje za darmo albo za kilka złotych. Jeśli im się to opłaca i są w stanie oddać za to dobrą jakość, okej. Nie jest trudno też znaleźć fotografów, którym płaci się za sesje tysiące. I tym gratuluję.

Co wchodzi w koszty sesji wizerunkowej?

W koszty moich sesji wchodzą konsultacje przed sesją, moja obecność podczas całego procesu od przygotowania do sesji, przez sesję, selekcję aż po obróbkę gotowego materiału. Dodatkowo: licencja na komercyjne wykorzystanie zdjęć (bo takimi są zdjęcia wykorzystywane w internecie, Instagramie i blogu, to nie są zdjęcia prywatne), moja autorska obróbka (i opłaty za programy, które do niej wykorzystuję), galeria online. Doświadczenie, umiejętność rozluźnienia osoby na sesji, zauważenia jej mocnych stron, pokazania od najlepszej strony, i wiele innych… Dodatkowymi kosztami są opcjonalne sprawy jak makijaż, wynajem studia itd.

W moim przypadku ceny zależą od czasu spędzonego na sesji, jej zakresu i ilości gotowych zdjęć.

Najmniejsze sesje to inwestycja około tysiąca złotych, im więcej zrobionych zdjęć, czasu spędzonego na sesji, dodatkowych ujęć, tym wyższa cena. Mimo że moje ceny do najniższych nie należą (ale jakieś wygórowane też nie są), to nie muszę się martwić o zainteresowanie terminami w moim kalendarzu. Wiem, że moje zaangażowanie w cały proces i późniejsze efekty są tego warte.

Kiedy spotykam się z klientami na takie sesje contentowe regularnie, wtedy wyceniam sesje trochę inaczej. Pierwsza sesja jest tą najważniejszą, w czasie której sprawdzamy swoje oczekiwania, sposób pracy podczas sesji, wymagania i estetykę. Po każdej sesji jest coraz łatwiej.

Sesja wizerunkowa - ile kosztuje taka sesja?

Kasia: Ile kosztuje sesja wizerunkowa? To zależy – najlepiej pytać u źródła, czyli u fotografa, z którym chcesz pracować!

Powiem Ci ile ja zaoszczędziłam na naszej sesji z Anią – kilka małżeńskich sprzeczek (bo cierpliwość mojego męża do tego, aby zrobić mi TO zdjęcie też się kiedyś kończy), kilka godzin które poświęciłabym na selekcję i edycję zdjęć, mnóstwo bałaganu, który w czasie takiej sesji powstałby w naszym domu i jeszcze więcej czasu.

Z Anią umówiłyśmy się na zdjęcia raz, zrobiłyśmy je w półtorej godziny, a ja po kilku dniach od wyboru dostałam paczkę gotowych, obrobionych fotografii. W moim życiu czas jest bezcenny – pieniądze mogę zarobić, czasu nikt mi nie da. Dlatego myślę, że zanim zaczniemy burzyć się, że sesja wizerunkowa do tanich imprez nie należy warto pomyśleć na czym na serio nam zależy.

A potem od tej ceny, którą płacimy “za 2 godzinki robienia zdjęć” odliczyć doświadczenie i wsparcie fotografa, amortyzację jego sprzętu, czas, który poświęca na organizację sesji, dogadywanie szczegółów, a potem selekcję i edycję zdjęć,  podatki, ZUSy i całą resztę opłat. Suma sumarum nie wychodzi tak drogo, zwłaszcza, że jako przedsiębiorca sesję wizerunkową możesz wpisać sobie w koszta. 


Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam podjąć decyzję co do sesji wizerunkowej, a jeśli się na nią zdecydujecie – jak najlepiej się do niej przygotować!

Sprawdź także

Poprzedni post

Jak planować publikacje na bloga i media społecznościowe?

Następny post

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram i bloga?