Ania Ulanicka

Jak odnaleźć styl w fotografii? Praktyczne rady + darmowy e-book “Spójny Instagram” do pobrania

Nieważne jest to, czym dla Ciebie jest fotografowanie. Czy fajną zajawką, którą robisz po godzinach, czy ogromną pasją, czy sposobem na życie. Nieważne jest również to, jakim sprzętem fotografujesz. Lustrzanka? Telefon? Mniejsza z tym. Jeśli jednak robisz zdjęcia, to pewnie choć raz zastanawiałeś się nad tym, jak odnaleźć swój styl w fotografii.

Na pewno jesteś w stanie opisać styl kilku fotografów, których zdjęcia bardzo cenisz. Możesz opowiedzieć o kolorystyce, jaka u nich przeważa, charakterze, klimacie, kadrach. Pewnie nie masz z tym problemu. I pewnie też chciałbyś wiedzieć, co charakteryzuje Twoje zdjęcia. 

Nie będę mydlić Ci oczu, że możesz się tego dowiedzieć w kilka minut. Ja sama pamiętam, że przez bardzo długi czas frustrowałam się, że nie umiem opisać swojego stylu. Miałam wrażenie, że każde moje zdjęcie jest z innej bajki i ciągle robię coś inaczej. Byłam przekonana, że nikt nie rozpozna moich zdjęć, jeśli nie powiem, że są moje. 

Trochę jednak byłam w błędzie, bo wiele osób potrafiło je rozpoznać. ;)

Z czasem zaczęłam odkrywać, co jest moimi cechami charakterystycznymi i rozwijać aspekty, w których jestem dobra. I w taki sposób, powoli, odkrywałam swój styl w fotografii, którego w tym momencie jestem pewna i który jest ze mną zgodny. Zarówno jeśli chodzi o zdjęcia, jakie robię dla klientów, jak i te, które robię dla siebie i publikuję na Instagramie.

Jeśli też chcesz zadać sobie kilka pytań, które pomogą określić Twój styl w fotografii i dowiedzieć się, w jaki sposób możesz go rozwinąć, zobacz, jak możesz to zrobić!


Jak odnaleźć swój styl w fotografii? Odpowiedz na kilka pytań


Zrób listę tematów, w których obracasz się najczęściej. Co zwykle fotografujesz?

Pierwszą, i w sumie najprostszą rzeczą, jest określenie, w jakim rodzaju fotografii chcesz się obracać. Chcesz fotografować jedzenie? Pejzaże? Architekturę? Wnętrza? Kreatywne kompozycje? Robić portrety? Pracować z modelkami? 

Od tego zaczyna się cała rozmowa na temat definiującego Ciebie stylu w fotografii. Jeśli określisz, do jakich tematów chcesz się ograniczyć, zrobisz naprawdę duży krok w opisaniu siebie jako fotografa. 

Do tego będziesz mógł dopasować sposób pracy na sesjach, Twoje wyróżniki, kolorystykę, jak również sposób obróbki. Jeśli wiesz już, jaki rodzaj zdjęć sprawia Ci najwięcej frajdy, baw się nim! Olej to, co średnio Ci odpowiada i skup się na tym, co robisz z przyjemnością. 

Nawet jeśli po prostu robisz zdjęcia telefonem, nie ograniczaj się. Sprzęt nie jest ważny, najważniejsze są Twoje pomysły i kreatywność. 

>> odkryj swój sposób na spójne zdjęcia na Instagramie z darmowym e-bookiem Spójny Instagram<<

Co Ciebie inspiruje? Jakich fotografów lubisz oglądać? Co estetycznie Ciebie ciekawi?

Tak samo jak masz swoje ulubione seriale, potrawy i miejsca, które odwiedzasz, tak pewnie potrafisz wskazać, jakie zdjęcia podobają Ci się bardziej, inne mniej. Nawet jeśli sądzisz, że Twoje zdjęcia nie mają stylu, to wskazanie tych ulubionych już świadczy o tym, że jednak masz! ;) Nie bez powodu niektóre prace oglądasz z większą przyjemnością. To pokazuje, że jakieś artystyczne zabiegi są bliższe Twojemu sercu. Czyli podsumowując – jest to coś, co określa Ciebie jako fotografa. 

Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, zbierz swoje inspiracje w jedno miejsce. Zerknij na swój feed na Instagramie i zapisz zdjęcia, które bardzo Ci się podobają. Wejdź na Pinteresta i stwórz moodboard z obrazków, które Ciebie poruszają.

A później zastanów się, co te zdjęcia mają ze sobą wspólnego.

Dlaczego podobają Ci się akurat te? Zwracasz uwagę na konkretne kadry? Zachwyca Ciebie kolorystyka? Wykorzystanie światła? Zapisz to, co przychodzi Ci do głowy. Więcej o spójności możesz przeczytać w tym wpisie: Spójność na Instagramie. Czy spójne konto musi być nudne?

Jakim sprzętem fotografujesz?

Nieważne jest to, czy fotografujesz telefonem, bezlusterkowcem, czy lustrzanką i ile masz obiektywów.

Ważne jest to, w jaki sposób ten sprzęt wykorzystujesz oraz czy Twój sprzęt służy temu, co chcesz osiągnąć. Możesz mieć na celu robienie dopracowanych sesji i kontrolowanie każdego etapu ich powstawania, w czym świetnie będzie Ci służyła lustrzanka. Możesz również ubóstwiać spontaniczne fotografowanie w każdym miejscu i czasie, w czym idealnie sprawdzi się telefon. Każda decyzja jest dobra.

Aby pomóc swojej kreatywności, spróbuj ograniczyć sprzęt, jakim fotografujesz. Nałóż na siebie limit, aby pobudzić kreatywność i jeszcze bardziej wyeksponować charakterystyczne cechy swojego stylu. 

Mam wrażenie, że w momencie, w którym zaczynam fiksować się na sprzęcie i chęci jego ciągłego upgrade’u, zapominam o tym, ile daje mi najprostsza jego wersja. Zupełnie inaczej myślę, kiedy mam torbę z lustrzanką i gromadą obiektywów, a inaczej, kiedy w kieszeni mam tylko telefon (więcej o sprzęcie pisałam tutaj).

Poproś bliskie osoby o feedback na temat Twoich zdjęć 

Kiedy ciągle jesteśmy zagłębieni w to, co robimy, nie potrafimy dostrzec szerszego obrazu. Kiedy regularnie chodziłam na rysunek, prowadzący doradzał nam, byśmy od czasu do czasu oddalali się i oglądali swoją pracę z większej odległości. Łatwiej było wtedy zauważyć niedociągnięcia, układ cieni i linii. To samo dotyczy zdjęć. 

Pewnie nie zawsze jesteś w stanie stwierdzić, co charakteryzuje Twoje zdjęcia. Być może cechy charakterystyczne, wyróżniające Twoje prace, będą mogły dostrzec dopiero osoby, które patrzą na nie z dystansu. 

Jeśli masz kogoś, komu możesz w tej kwestii zaufać, poproś o feedback. Świetnie by było, gdyby ta osoba mogła w szczególności zwrócić uwagę na to, z czym kojarzą jej się Twoje zdjęcia i co jest tym, co najbardziej w nich lubi.

Kilka słów takiego komentarza może Ci dużo rozjaśnić w kwestii tego, jak inni widzą Twoje zdjęcia.

W kwietniu organizowałam wyzwanie “Spójny Instagram”. Odkrywaliśmy w nim wizję na spójne konto, analizowaliśmy publikowane zdjęcia i robiliśmy plan na kolejne. Teraz wyzwanie jest dostępne w formie e-booka, którego możesz pobrać za darmo. 

Wiesz na pewno, że uwielbiam proste, nie wymagające wielkich nakładów energetycznych sposoby na robienie zdjęć. I dokładnie to przekażę Ci w e-booku „Jak zaplanować spójny Instagram?”.

>>> POBIERZ E-BOOK I ODKRYJ SWÓJ SPOSÓB NA ZDJĘCIA <<<


Jak rozwijać swój styl w fotografii?


Fotografuj codziennie 

Ćwicz swoje fotograficzne mięśnie tak często, jak możesz. Nie musisz od razu codziennie organizować jakiejś wielkiej sesji i nakładać na siebie presji. Możesz postanowić, że codziennie zrobisz choć jedno zdjęcie, czymkolwiek możesz. Chodzi o to, byś każdego dnia pobudzał swoją kreatywność i uczył się patrzenia. Nawet jeśli zrobisz tylko jedno zdjęcie, po roku będzie ich prawie czterysta. A to już jest naprawdę dużo! Nawet kiedy robisz szybkie zdjęcie telefonem, możesz zwrócić uwagę na kompozycję czy kolorystykę elementów. Każda próba może Ciebie czegoś nauczyć.

Ucz się obróbki 

Obróbka to coś, co w mojej opinii nie jest najważniejszym etapem, ale na pewno jest czymś, co może dodać zdjęciom Twojego charakteru. Jest takim finalnym muśnięciem, wisienką na torcie.

Na pewno widziałeś wiele zdjęć, które obrobione były naprawdę intensywnie. Pewnie zauważyłeś też coraz bardziej rozprzestrzeniający się trend na zdjęcia wyglądające tak, jakby były nieobrobione w ogóle. Nieważne, czy robisz zdjęcia tylko dla siebie, czy publikujesz je na Instagramie. Do Twojego stylu zalicza się nie tylko to, jak dane zdjęcie wykadrujesz, ale również to, w jaki sposób je obrobisz. Testuj różne metody, oglądaj tutoriale, eksperymentuj. Sprawdź, jaka obróbka lepiej wyeksponuje Twój styl.

Inspiruj się konstruktywnie

W inspirowaniu się nie ma nic złego. Każdy z nas inspiruje się czymś każdego dnia, nawet nieświadomie. Nawet podczas oglądania filmu możesz wpaść na super pomysł na zrobienie jakiegoś zdjęcia czy opublikowanie posta na Instagramie. 

Ważne jednak, by inspirować się tak, by Tobie to służyło. Jeśli coś wywoła u Ciebie potok myśli i skojarzeń, zastanów się, jak możesz tę inspirację przekuć w coś swojego. Jak możesz dodac do tego pomysłu swoje cechy charakterystyczne. Co sprawi, że będzie to Twoja realizacja. 

Nie zazdrość innym ich twórczości, bo Ty możesz stworzyć coś swojego, unikalnego. A skoro jesteśmy przy unikalności…

Nie kopiuj innych 

Kopia będzie zawsze tylko i wyłącznie kopią. Twórca, który stworzył jakąś pracę, poświęcił na to swój czas, przeszedł jakiś swój proces. Na to wszystko składa się jego doświadczenie, osobowość, cechy charakterystyczne, proces myślowy, jakaś analiza czy totalnie spontaniczne działanie, które jest wypadkową jego życiowych doświadczeń i podświadomych inspiracji. 

Nie umiem zliczyć, ile widziałam kopii prac swoich czy znajomych. Nie jestem w stanie powiedzieć na pewno, co kierowało taką osobą, która tworzy plagiat. Jestem jednak w stanie stwierdzić, że nigdy nie wzbudziło to we mnie szacunku czy podziwu dla takiej kopiarki. 

Jestem zdania, że aby budować swoją markę i profesjonalizm, nie można pokazywać ludziom, że jedyne, co jesteśmy w stanie stworzyć, to odtworzenie (nierzadko nieudolne) czyjegoś procesu. 

Pytaj siebie, czy TY się w tym dobrze czujesz, nie inni

I ostatnia, bardzo ważna rzecz. Wiem, że nie jest łatwo przejść obojętnie obok tego, co robią wszyscy inni twórcy. Tym bardziej dzisiaj, kiedy wszystko krąży w internecie i jesteśmy wręcz zalewani niezliczoną ilością inspiracji i bodźców. Wiem również z własnego doświadczenia, że czasami te inspiracje mogą przytłoczyć i zdołować.

Mimo wszystko jestem przekonana, że to, co Ty tworzysz, w czym Ty się dobrze czujesz, jest najważniejsze. Coś, co zrobisz w zgodzie ze sobą, ze swoimi zasadami i przekonaniami, będzie miało zawsze największą wartość.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy Twoje zdjęcia są wystarczająco ładne, by publikować je na Instagramie? Zastanawiasz się, czy możesz mieszać zdjęcia biznesowe z lifestylem? Zadajesz sobie pytanie, czy spójny Instagram musi być nudny i czy w takim wypadku już nigdy nie opublikujesz żadnego spontanicznego zdjęcia?

Jeśli tak, pobierz e-booka “Jak zaplanować spójny Instagram” i odkryj swój sposób na zdjęcia. E-book to nie tylko teoria, ale również karty pracy dotyczące każdego z poruszanych tematów: inspiracji, analizy i działania.

>>> POBIERZ E-BOOK I ODKRYJ SWÓJ SPOSÓB NA ZDJĘCIA <<<

Trzymam kciuki, byś odnalazł swój styl w fotografii, a co najważniejsze, czuł się w nim naprawdę dobrze. Do zobaczenia na Instagramie!

Sprawdź także

Poprzedni post

7 zdjęć maja - e-book, zdjęciowe eksperymenty i planowanie miesiąca

Następny post

10 błędów, które popełniasz, robiąc zdjęcia na Instagram (i jak je naprawić)