0,00zł 0

Cytaty fotograficzne. Ulubione, które kształtują moje spojrzenie na fotografię

Kiedyś wydawało mi się, że poznawanie klasyków to strata czasu. Nie znosiłam czytać biografii. W szkole muzycznej omijałam temat życiorysów znanych kompozytorów szerokim łukiem, bo nie dość, że wydawało mi się to strasznie nudne, to jeszcze niemożliwe do zapamiętania. Miałam wrażenie, że zupełnie nie jest mi to potrzebnie i że w żaden sposób nie mogę skorzystać z tych informacji.

W tym momencie chyba nareszcie dojrzałam, by dowiedzieć się czegoś więcej o artystach, których podziwiam. Nie tylko ich zdjęcia budzą dzisiaj moją ciekawość. Niestety oczywiście nie wyglądało to tak, że pewnego dnia nagle pokochałam czytanie biografii. Wręcz przeciwnie, był to długi i dość żmudny proces, który wymagał ode mnie pracy i cierpliwości.

Po poznaniu osobowości kilku fotografów, puzzle zaczęły wskakiwać na swoje miejsca. Im więcej oglądałam albumów ulubionych fotografów i im więcej dowiadywałam się na temat ich twórczości, tym większy widziałam sens w ich fotograficznym procesie. Doszłam do wniosku, że osobowość fotografów niezwykle współgra z efektami ich twórczości. Nikt inny nie mógłby zrobić takich zdjęć, jak właśnie ten fotograf. Właśnie ze względu na to, kim jest i jaką ma osobowość.

Dzisiaj przeżycia twórców interesują mnie równie mocno, co twórczość. Z ciekawością dowiaduję się, jak widzieli fotografię i co napędzało ich do patrzenia w taki, a nie inni sposób. Wiele z ich słów mocno ze mną rezonuje. Te cytaty fotograficzne to moje ulubione, które kształtują moje spojrzenie na fotografię.

cytaty fotograficzne - oglądanie albumów stało się u mnie świętością

Poznaj cytaty fotograficzne moich ulubionych fotografów!


 

cytaty fotograficzne - richard avedon

My portraits are more about me than they are about the people I photograph.

Richard Avedon

Uwielbiam to podkreślenie przez Avedona, jak bardzo nasza osobowość ma wpływ na efekt, jaki osiągniemy w swojej twórczości. Tak naprawdę każdy z nas ma unikalny zestaw cech, który pozwala patrzeć w taki, a nie inny sposób.

I think charm is the ability to be truly interested in other people.

Richard Avedon

To, czego nie lubię najbardziej w fotografii i w ogóle, to zajmowanie się rzeczami, które mnie nie interesują. Uważam, że bez prawdziwego zainteresowania nie da się stworzyć czegoś, co będzie jakościowe i rozwijające.

I hate good taste. It's the worst thing that can happen to a creative person.

Helmut Newton

Jest to chyba jeden z moich ulubionych cytatów ze wszystkich. Kocham stwierdzenie, że aby być kreatywnym, trzeba uwolnić się od ograniczeń, schematów i uprzedzeń.

Photography is 10% inspiration and 90% moving furniture.

Helmut Newton

Mimo że fotografia może być niezwykle piękna i sensualna, to uwielbiam patrzenie na nią w mniej romantyczny, a może trochę rzemieślniczy sposób. Dobre rzeczy nie spadają z nieba, niekoniecznie spływają na nas w postaci nagłego uderzenia weny. Często są wychodzonym efektem, który wymagał od nas nie lada wysiłku.

cytaty fotograficzne - helmut newton
cytaty fotograficzne - zdjęcie Annie Leibovitz

A thing that you see in my pictures is that I was not afraid to fall in love with these people.

A. Leibovitz

Aby osiągnąć wspaniałą jakość, mieć energię do realizacji wizji i być niezwykle ciekawym swojego zadania, trzeba być niezwykle nim zainteresowanym. Annie Leibovitz stwierdza nawet, że to, co widzimy w jej fotografiach to to, że nie bała się zakochać w ludziach, których fotografowała.

I'm more interested in being good than being famous.

A. Leibovitz

Czasami w pogoni za rozpoznawalnością czy docenieniem łatwo jest się zatracić. Chęć zdobycia poklasku i bycia zauważonym może przyćmić to, co powinno zawsze być priorytetem: bycie najlepszym w tym, czym się zajmujemy.

Photographing a cake can be art.

Irving Penn

Uwielbiam patrzeć na fotografię jak na dostrzeganie piękna w każdym momencie, w każdej rzeczy, jaką mamy przed sobą. Dla mnie fotografia to nauka uważności, spostrzegawczości. Wymaga to pokory, by nie rezygnować z tematu tylko dlatego, że może nie wydaje się aż tak atrakcyjny. Tak naprawdę to od nas zależy, w jaki sposób go przedstawimy.

cytaty fotograficzne - zdjęcie Irvinga Penna
cytaty fotograficzne - Peter Lindbergh

People think that it is important to learn by assisting the great photographers. I say that is a big mistake. Be happy; just learn from any little guy. Learn how to use the camera - you don't need anything else. You can't be taught the real skill anyway.

Peter Lindbergh

Ile razy słyszałam wątpliwości początkujących fotografów, którzy zmagali się z przekonaniem, że są jakieś konkretne wytyczne, które trzeba spełnić, by zacząć fotografować. To niezwykle przykre i ograniczające! Najważniejsze w fotografii jest to, by łapać za aparat i fotografować. Nieważne jak, nieważne czym. Ale by robić to z uporem, ciekawością i radością.

It should be the responsibility of photographers today to free women and finally everyone, from the terror of youth and perfection.

Peter Lindbergh

Wizja fotografowania Petera Lindbergha rezonuje ze mną niezwykle mocno. Jego upór w przedstawianiu modeli w swój sposób, jego chęć pokazania prawdziwości i naturalności to coś, co niezwykle podziwiam.

I don't retouch anything.

Peter Lindbergh

Te słowa pokazują mi, jak stanowczym można być w swojej fotografii i swojej wizji. Nie musimy się dostosowywać. Nie musimy podążać za trendami. Jeśli coś jest dla nas ważne, trzymajmy się tego.

To nasza siła.