Praca kreatywna, w tym praca nad sesjami zdjęciowymi, polega na ciągłym tworzeniu. A żeby tworzyć, potrzebujemy inwencji i pomysłów. Inspiracje do zdjęć - gdzie ich szukać i w jaki sposób ładować kreatywne zasoby?
Od efektów sesji zdjęciowych oczekujemy, że będą kreatywne, spójne z naszą wizją, a jednocześnie będą odpowiadać oczekiwaniom tym, z którymi te sesje wykonujemy. Ten proces, twórczy, w którym potrzebujemy wyciągnąć esencję z wielu różnych wartości i wizji, niesie za sobą różne wyzwania.
Każda i każdy z nas na pewno miał w swojej twórczości momenty, w których zamieniał się w kanapowego ziemniaka licząc, że wena i natchnienie spadną na nas w najmniej oczekiwanym momencie. Zmęczenie nieustannym tworzeniem, przebodźcowanie, zagubienie się w morzu inspiracji to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musimy mierzyć się w kreatywnym procesie. Nietrudno skręcić w kierunku wypalenia i zmęczenia, ale wierzę, że przy odpowiedniej dbałości o nasze kreatywne zasoby możemy ciągle cieszyć się pomysłowością i świeżością. Sprawdźmy, gdzie możemy znaleźć inspiracje do zdjęć.
Inspiracje do zdjęć - gdzie ich szukać?
W swojej pracy twórczej lubię robić czynności i odwiedzać miejsca, które sprawiają, że czuję się nakarmiona i odżywiona twórczo. Podrzucę Ci kilka, które są bardziej oczywiste jeśli chodzi o inspiracje do zdjęć, oraz te mniej.
Albumy i magazyny
Przeglądanie fizycznych wydań to wspaniały sposób na zapoznanie się z twórczością klasyków fotografii oraz tych, którzy dzisiaj działają w różnych fotograficznych przestrzeniach. Dla mnie albumy i magazyny to kopalnia inspiracji. Szczególnie, jeśli chodzi o planowanie sesji zdjęciowych oraz uczenie się siebie i swojej estetyki. Sprawdzanie, czy mi się coś podoba, czy nie i dlaczego tak jest to wspaniały wgląd w siebie i swoją twórczość.
Pinterest i social media
Czy jest wśród nas ktoś, kto choć raz nie wsiąkł w otchłanie Pinteresta, kiedy chciał znaleźć inspiracje do zdjęć? ;) To medium, jeśli dobrze wykorzystane, może wspaniale posłużyć nie tylko jako wyszukiwarka inspiracji. Możemy wykorzystać je również jako narzędzie do komunikacji z całym teamem współpracującym przy sesji zdjęciowej. Jak wiadomo, by opowiadać o obrazach najlepiej posługiwać się obrazem. W ten sposób możemy wykorzystać to narzędzie do zakomunikowania innym naszej wizji na sesję zdjęciową.
Muzea i galerie sztuki
Odwiedzanie muzeów i galerii sztuki może być trochę mniej oczywistą odpowiedzią na pytanie gdzie szukać inspiracji do zdjęć. Przynajmniej dla mnie jest to przestrzeń, do której często wracam, kiedy potrzebuję odświeżyć swoje kreatywne spojrzenie. Nie idę tam z celem, że dzieła sztuki mają być inspiracją do konkretnych zdjęć, ale z intencją oczyszczenia głowy i chłonięcia piękna, w które te przestrzenie obfitują.
Zdjęcie zrobione zostało w Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Inne dziedziny sztuki
Kiedy tworzysz sztukę wizualną, nie tylko obrazy mogą być źródłem inspiracji. Równie dobrze możesz zainspirować się muzyką, teatrem czy rzeźbą. Wystawianie się na różnego rodzaju doświadczenia, w tym inne dziedziny sztuki, poszerza horyzonty i ładuje kreatywne zasoby. Im więcej masz w sobie, tym więcej jesteś w stanie dać dalej.
A skoro jesteśmy przy ekspozycji na inne bodźce, to polecam również…
Eksperymenty
To jeden z moich ulubionych sposobów na inspirowanie się. Robienie nowych rzeczy, próbowanie i testowanie to proces, w którym możesz wejść na inny poziom zaangażowania. Nie działasz już na półautomacie schematycznie powtarzając wyuczone do perfekcji kroki, ale wchodzisz w proces, w którym musisz się mocno skupić. Możesz tego spróbować nakładając na siebie jakieś ograniczenia podczas fotografowania (np. korzystając tylko z jednego obiektywu) lub próbując innych niż zwykle technik (np. fotografując analogiem). Poczucie się znów początkującym jest niezwykle odświeżającym uczuciem!
Natura!
Dla mnie kontakt z naturą jest niekwestionowanym numerem jeden, jeśli chodzi o poszukiwanie inspiracji. Nie ma miejsca, w którym czuję się spokojniejsza, bardziej ugruntowana, wsłuchana w siebie. Nawet w momentach totalnego przebodźcowania czy zmęczenia, w środowisku naturalnym niezwykle szybko się regeneruję. To oczywiste, że w kontakcie z naturą się wyciszamy i relaksujemy, a zrelaksowani i w dobrej energii jesteśmy bardziej otwarci na przypływ nowych pomysłów.
Odcięcie się
Czasami nadmiar bodźców może sprawiać, że czujesz się zagubiona i przebodźcowana. Nierzadko jednym z najlepszych sposobów będzie zwrócenie się do siebie i swojego wnętrza. Wyłączenie internetu, zostawienie telefonu i pójście do parku, zrobienie sobie detoksu od napływających zewsząd informacji. I skupieniu się na tym, co jest dla Ciebie dobre i czego tak naprawdę Ty chcesz.
Którą z powyższych aktywności zaplanujesz w najbliższym czasie?
Tworzenie kreatywne wymaga uważnego połączenia z własną wrażliwością, estetyką i własnym głosem. Jeśli jednak odpowiednio o te zasoby zadbamy, możemy być pewni, że będą niezwykle obfite.