Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie, a najważniejszą jego częścią jest osoba, która trzyma go w ręce. Mogłabym podpisać się pod tym rękami i nogami, ale nie będę Wam wmawiać, że wystarczy wziąć telefon do ręki, by samo zrobiło się nam dzieło życia. Warto do zdjęć robionych telefonem się przygotować, tak samo jak do wszystkich innych. Jak więc robić dobre zdjęcia telefonem?
Może najpierw kilka słów o tym, z jakiego miejsca w ogóle będę Wam doradzać. Mimo że prowadzę swoją firmę już od kilku lat i w tym czasie robię zdjęcia zawodowo, to nie są to oczywiście jedyne zdjęcia, jakie robię w ogóle. Uwielbiam robić zdjęcia zawsze i wszędzie, ale możecie się domyślać, że bardzo rzadko mam wtedy przy sobie swój ciężki sprzęt. ;)
Od wielu lat byłam zafascynowana fotografią mobilną i możliwościami, jakie daje. Robię zdjęcia miejscom, które odwiedzam. Fotografuję wszystkie piękne rośliny, jakimi zachwycam się na spacerze (jeśli spotkacie kiedyś w Warszawie kogoś z nosem w kwiatach, możecie być niemal pewni, że to ja). Robię zdjęcia swojemu psiakowi. Ale również tworzę content dla swojej marki. Na Instagram dodaję spontanicznie zrobione zdjęcia kilka minut wcześniej iPhonem. Na bloga wrzucam wpisy ze zdjęciami ze swojego telefonu.
Gdybym miała ograniczyć siebie tylko i wyłącznie do zdjęć zrobionych lustrzanką, zdecydowana większość zdjęć, którymi na co dzień się dzielę, po prostu by nie istniała!
Idąc za tym można stwierdzić, że gdyby nie fotografia mobilna, robiłabym mniej zdjęć w ogóle. Miałabym mniej pokaźną galerię zdjęć, mniej contentu na social media, mniej eksperymentów, a co za tym idzie, może mniej doświadczenia i wyciągniętych wniosków? Kto wie! Jestem zdania, że każde zrobione zdjęcie jest dla mnie jakąś lekcją, krokiem w robieniu coraz fajniejszych zdjęć. Ograniczanie się sposobem ich robienia jest w mojej opinii zupełnie bez sensu.
Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Pierwsza zasada: nie potrzebujesz wypasionego sprzętu, by robić dobre zdjęcia.
W pierwszej kolejności fajnie jest zastanowić się nad tym, po co w ogóle robimy zdjęcia. Jaki jest cel tego, że bierzemy aparat do ręki? Tworzymy content dla swojej marki? Łapiemy spontanicznie chwile na wakacyjnym wyjeździe? Uwieczniamy codzienne momenty, by móc później w łatwy sposób do nich wrócić? Powodów może być dużo, mogą być naprawdę różne i wszystkie są spoko.
To, co warto sobie uświadomić, to że często telefon jest jedynym sprzętem, jaki w takich momentach posiadamy. Smartfony w tym momencie mają tak fenomenalne możliwości, że usprawiedliwianie się tym, że nie mamy dobrego sprzętu, jest dość mocno naciąganą wymówką. Temat zdjęcia, kadr, to, co chcemy tym zdjęciem przekazać, nasz unikalny sposób widzenia i komunikat są tak istotne, że sposób zrobienia zdjęcia, który ma to zilustrować, naprawdę schodzi na dalszy plan. Myślę, że tylko dla formalności dodam, że tak jak można zrobić wspaniałe zdjęcie telefonem, tak samo można zrobić beznadziejne zdjęcie lustrzanką za kilkadziesiąt tysięcy. Sprzęt nie zrobi zdjęć za nas. To nasz punkt widzenia jest w tym momencie najważniejszy.
Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Poznaj 3 podstawowe zasady fotografowania.
Wizja i powód robienia zdjęć jest bardzo ważny, ale chętnie podrzucę Ci kilka bardziej konkretnych wskazówek, które od razu wykorzystasz w swoich zdjęciach. Są to bardzo uniwersalne zasady, które możesz zastosować we wszystkich rodzajach zdjęć i które każde z nich wzniosą na wyższy poziom.
1. Przed zrobieniem zdjęcia zastanów się nad jego tematem
Okej, zadam to pytanie ponownie, ale jest naprawdę ważne: po co robisz to zdjęcie? Co chcesz pokazać na danym zdjęciu? Jaki aspekt jest dla Ciebie najważniejszy? Co przykuło Twoją uwagę na tyle, że chcesz to zatrzymać na zdjęciu? Odpowiedzenie sobie na to pytanie pomoże Ci stwierdzić, co na Twoim zdjęciu jest najważniejsze, co potrzebuje dobrego oświetlenia i co powinno być wyeksponowane odpowiednią kompozycją. Naprawdę robi różnicę fakt, czy chcesz skupić się na fotografowanej osobie, czy na pejzażu za nią.
2. Kompozycja
Kiedy już wiesz, na czym chcesz się skupić na zdjęciu, zastanów się, jak kompozycja może Ciebie w tym wesprzeć. Żeby nie wprowadzać wielkiego chaosu, ograniczę się do dwóch zasad: kompozycji centralnej oraz trójpodziału kompozycji.
W kompozycji centralnej chodzi o to, by najważniejszy obiekt na zdjęciu umieścić po prostu w jego centrum. Tego rodzaju zdjęcia idealnie sprawdzą się na Instagramie. Zdjęcia oglądamy w na tyle niewielkim rozmiarze, że w ten sposób wyeksponowane obiekty na zdjęciu będą świetnie podkreślone i wyraźne.
W trójpodziale kompozycji chodzi natomiast o to, by mocne punkty zdjęcia umieścić w jego jednych trzecich. Kiedy robisz portret, zamiast umieszczać fotografowaną osobę w centrum zdjęcia, wykadruj je tak, by znalazła się w jego jednej trzeciej. Horyzont na pejzażu może znaleźć się w dolnej jednej trzeciej zdjęcia, podobnie z oczami – niech znajdą się w górnej jednej trzeciej portretu.
3. Odpowiednie światło
Kiedy wiesz już, co chcesz pokazać na swoim zdjęciu oraz jaką kompozycję zastosujesz, ustaw się odpowiednio do światła. Kiedy fotografujesz w południe w ostrym słońcu, może spróbuj schować się do cienia – to zmiękczy światło i cienie. Wykorzystuj pochmurne dni, chmury działają jak wielki naturalny softbox. Idealnie byłoby, gdyby robić zdjęcia w golden hour, czyli godzinę po wschodzie i godzinę przed zachodem słońca. Wtedy światło ma piękny złoty odcień. I co ważne, ustaw się w taki sposób, by źródło światła mieć przed sobą, a nie za swoimi plecami.
Wskazówki techniczne
Okej, wiesz już, co zrobić, by robione przez Ciebie zdjęcie było przemyślane i uporządkowane. Na pewno jednak przyda Ci się kilka technicznych wskazówek, które pomogą zwiększyć wydajność sprzętu, którym fotografujesz!
Przetrzyj obiektyw
Tak jak warto dbać o czystość obiektywów do aparatu, tak samo warto sprawdzać, czy obiektyw w telefonie nie jest umazany odciskami palców. Często zamazany obraz na zdjęciu nie jest kwestią kiepskiego sprzętu, a odcisków na obiektywie. Ja zawsze mam przy sobie ściereczkę do okularów, której używam do obiektywu w telefonie (przedniego i tylnego!).
Włącz siatkę w aparacie
Twój aparat na pewno ma możliwość włączenia siatki podczas robienia zdjęć, która pomoże Ci w kompozycji na zdjęciach. Kiedy ją włączysz, na ekranie pojawią się dwie pionowe i dwie poziome linie, które podzielą obraz na dziewięć kawałków. To pomoże Ci w kompozycji centralnej, trójpodziale oraz w zachowaniu poziomych linii horyzontalnych oraz pionowych wertykalnych.
Ustabilizuj telefon
Jeśli masz problem z ustabilizowaniem swojego sprzętu, wykorzystaj do tego otoczenie. :) Oprzyj się o ścianę, murek, ustabilizuj łokcie na stole. Zadbaj o to, by ręka, w której trzymasz aparat, miała podparcie, dzięki czemu Twoje zdjęcia będą ostre i nieporuszone.
Dotknij palcem punkt, który ma być ostry
Zanim zrobisz zdjęcie, zerknij na ekran swojego telefonu i dotknij palcem punktu, który ma być ostry. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy na naszym zdjęciu dużo się dzieje na wielu planach i aparat może nie domyślić się, o co nam chodzi. Ten mały gest pomoże Ci to kontrolować. ;)
Jeśli zdjęcie jest za jasne, za ciemne, dopasuj to na ekranie
Kiedy dotkniesz palcem punktu na zdjęciu, prawdopodobnie to właśnie z niego aparat pobierze światło. Jeśli okaże się, że zdjęcie jest za jasne lub zbyt ciemne, przytrzymaj ten punkt i przesuń w górę lub w dół. Dzięki temu rozjaśnisz / przyciemnisz swoje zdjęcie. (Ta funkcja może różnie wyglądać w różnych telefonach, ale zasada działania jest taka sama.)
Po zrobieniu zdjęć
Na zrobieniu dobrego zdjęcia się nie kończy. Mam dla Ciebie jeszcze dwie wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepsze zdjęcia i zachować ich spójność.
Zadbaj o dobrą selekcję
Prawdopodobnie teraz przewracasz oczami myśląc o tych kilkunastu tysiącach zdjęć, które masz w swoim telefonie. Nie jestem zaskoczona – ja też mam w swoich galeriach mnóstwo zdjęć. Mam jednak zasadę, żeby co tydzień do niej zaglądać i usuwać powtórzone kadry, których nigdy nigdzie nie wykorzystam. Usuwaj zdjęcia, które Ci się nie podobają lub które są zbyt podobne do reszty. Wybieraj te naprawdę udane, które od razu Ci się podobają, kiedy na nie patrzysz.
Obrabiaj zdjęcia w jednym stylu
Kiedy obrabiasz zdjęcia w jakiejś aplikacji, trzymaj się podobnych sposobów na obróbkę. Jeśli masz ulubiony filtr lub preset, trzymaj się go. Niech będzie wyznacznikiem Twojego stylu i estetyki, finalnym dodatkiem, który pomoże Ci wykończyć Twoje fotografie. Szaleństwa nie są tutaj potrzebne.
Możesz to zrobić z moimi autorskimi presetami do Lightrooma, które znajdziesz w sklepie.
Jak robić dobre zdjęcia telefonem – podsumowanie
- Pamiętaj, że nie potrzebujesz wypasionego sprzętu, by robić dobre zdjęcia.
- Określ temat swojego zdjęcia.
- Zadbaj o kompozycję: centralną lub trójpodział.
- Ustaw się twarzą do światła.
- Wyczyść obiektyw.
- Włącz siatkę w aparacie.
- Ustabilizuj telefon.
- Dotknij palcem punkt, który ma być ostry i dopasuj jasność.
- Wybieraj najlepsze zdjęcia.
- Obrabiaj zdjęcia w jednym stylu.
Najważniejszą radą na koniec powinno być to, by robić jak najwięcej zdjęć. Rób zdjęcia najlepiej codziennie, szukaj ciekawych tematów, kadrów, światła, interesujących linii. Eksperymentuj i poznawaj swój sprzęt. Oswajaj się z nim i otwórz się na niego. Naprawdę telefon, który masz w ręce wystarczy, by robić przepiękne zdjęcia, do których chętnie będziesz wracać!