0,00zł 0

Jak rozwijać się w fotografii? Moje sposoby na kreatywny rozwój

Od czasu do czasu mam w fotografii momenty, kiedy moje kreatywne wiaderko fotograficzne zaczyna się wyczerpywać. Czuję, że brakuje mi inspiracji. Mam wrażenie, że w kółko robię to samo. A przede wszystkim, że fotografuję tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonuję zlecenia dla klientów. I oczywiście jestem super wdzięczna za możliwość tworzenia wspaniałych sesji we współpracach. Wiem również, że oprócz tego potrzebuję robić coś dla siebie. W ten sposób mogę zadbać o swój rozwój i o to, by ciągle być płodną, twórczą fotografką. W takim razie, skoro o rozwoju mowa - jak rozwijać się w fotografii?

Z pustego i Salomon nie naleje. Tak samo ja, nie dbając o regenerowanie swoich kreatywnych baterii, nie będę miała zasobów do tego, by twórczo działać w fotografii. Zarówno jeśli chodzi o moje projekty, jak i współprace z klientami. Dlatego jesienią zrobiłam sobie obietnicę, że regularnie będę dawała sobie przestrzeń na rozwój fotograficzny. Zastanowiłam się nad tym, co najlepiej działa, jeśli chodzi o uzupełnianie kreatywnych inspiracji, i stworzyłam z tego listę aktywności wspierających fotograficzny rozwój.

Postanowiłam, że w każdym tygodniu w piątek kilka godzin poświęcę właśnie na to. Zadbanie o swoją kreatywność i twórcze zasoby jest dla mnie tak samo ważne, jak realizowanie sesji zdjęciowych dla klientów. Co wtedy robię? Czym się zajmuję? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Dodam, że ten temat poruszyłam również w odcinku mojego podcastu. Jeśli masz ochotę zapoznać się z nim w wersji, audio, zapraszam!

Wszystkie zdjęcia, które obejrzysz w tym wpisie, zrobiłam swoim pierwszym analogiem. Dlaczego się tu pojawiły, dowiesz się za chwilę! Miłego oglądania. :)

Jak rozwijać się w fotografii? Po pierwsze, inspiruj się nie tylko fotografią 

Kiedy byłam jeszcze na studiach architektonicznych jednym z etapów tworzenia projektu było przedstawienie inspiracji. Inspiracje te miały na celu przedstawienie naszej drogi w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań. Nie były one tylko i wyłącznie inspiracjami pochodzącymi z architektury. Wręcz przeciwnie. Były to wszystkie możliwe skojarzenia, które mogły doprowadzić nas, architektów, do proponowanego w projekcie rozwiązania.

Mogły to być obrazy, rzeźby, utwory muzyczne, filmy, zdjęcia. Mogła to być natura - fragmenty roślin, liści, może ciekawa kora albo charakterystyczny kwiat. Inspiracji uczyliśmy się szukać wszędzie i było to bardzo wzbogacające doświadczenie. Oglądaj, podziwiaj i otwórz się na to, by czerpać inspirację i skojarzenia w każdym momencie, w każdym zajęciu, które akurat wykonujesz.

Jak rozwijać się w fotografii - inspiruj się nie tylko fotografią, ale również architekturą i innymi dziedzinami

Zrób coś nowego fotograficznie 

Jeśli czujesz czasami, że zaczynasz się w swoim tworzeniu powtarzać i potrzebujesz nowych doświadczeń, proponuję Ci zrobić w fotografii coś zupełnie dla Ciebie nowego. Ja przeżywałam coś podobnego w ubiegłym roku. Doszłam w pewnym momencie do wniosku, że znam siebie jako fotografkę całkiem dobrze. Wiem, jakie chcę, by były moje zdjęcia i wiem, że jestem w tym naprawdę dobra. W tym momencie zaczęło mi brakować rozwoju, nauki, robienia czegoś po raz pierwszy. Sięgnęłam wtedy po analoga po raz pierwszy i pomyślałam: "wow! Jestem w tym całkiem zielona, ale super!". To było to, czego potrzebowałam. Coś, czego mogę się uczyć.

Dało mi to wspaniałe poczucie, że mam przestrzeń, w której mogę się cudownie rozwijać i popełniać błędy. Na początku tego roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę analogową. W tym wpisie możesz oglądać zdjęcia wywołane z pierwszej zrobionej tym aparatem kliszy!

Jak rozwijać się w fotografii - daj sobie przestrzeń na własne projekty fotograficzne 

Znam ten moment, kiedy mówisz sobie ze strachem: “matko, wszystko, co ostatnio robię, jest takie samo! Czuję, że się powtarzam. Brakuje mi inspiracji, brakuje mi świeżości, chcę zrobić coś nowego!”. Been there, done that. Wiem, jak przytłaczające może być poczucie, że zaczynasz dusić się w swojej własnej twórczości.

Kiedy byłam w trakcie uświadamiania sobie jednego z pierwszych takich momentów, obiecałam sobie, że będę regularnie dawać sobie czas na własne projekty. Od początku do końca sesji zdjęciowej będzie to tylko moja wizja, czasami zupełnie inna od tego, czym się właśnie zawodowo zajmuję. Może to być zorganizowana przeze mnie sesja zdjęciowa, ale równie dobrze może to być fotograficzne wyzwanie na wakacjach. Ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz.

>>> Sprawdź ten wpis: Jak robić dobre zdjęcia – 10 rad dla początkującego fotografa

Jak rozwijać się w fotografii - baw się aparatem, bez presji na efekt czy osiągnięcie jakiegoś celu.

Analizuj swoją twórczość 

Wiem, że nie wszyscy lubią podziwiać i analizować swoja twórczość, natomiast ja uważam, że jest to wspaniałe ćwiczenie na uważność. Można podejść do tego, co robisz, z dystansem i spojrzeć na zdjęcia w taki sposób, jakbyś zupełnie nic o nich nie wiedziała.

Jakie emocje w Tobie wywołują? Co Ci się w nich najbardziej podoba? Co przyciąga w nich wzrok? I może dodatkowo - nad czym mogłabyś w tych zdjęciach popracować?

Wiem, że czasami łatwo jest zrobić zdjęcia, oddać i zapomnieć, ale później na kolejnej sesji zmagać się dokładnie z tymi samymi wyzwaniami. Ja po sesji zdjęciowej zapisuję kilka wniosków, co zadziałało, co najbardziej mi się podobało i co chciałabym powtórzyć, a co być może tym razem nie zagrało i mogłabym poprawić w kolejnej sesji. Uczenie się na swojej twórczości jest fantastycznie rozwijające!

>>> Jeśli masz ochotę, zerknij na moje fotograficzne podsumowanie 2021 roku.

Jak rozwijać się w fotografii? Oglądaj albumy! 

Otwórz się na oglądanie twórczości innych fotografów. Nie mówię tutaj tylko o albumach z fotografią klasyków (to powinien być must!), ale również o współczesnych magazynach modowych. Ja uwielbiam przeglądać vogue’a i obserwować, jak rozwija się w tym momencie fotografia. Na co zwracamy uwagę? Jakie kolory przeważają? W jakim kierunku idą twórcy? Dlaczego do edytorialu wybrane zostały właśnie te zdjęcia? Uwielbiam napawać się pięknem tych obrazów i wczuwać w nie tak, jakbym była na wystawie. To naprawdę otwiera głowę. 

Ucz się o klasykach fotografii

Być może jestem staromodna, natomiast uważam, że warto poznać klasykę, by zacząć tworzyć coś swojego. Tak jak będąc w szkole muzycznej obowiązkiem było poznanie utworów mistrzów wirtuozów, tak samo w fotografii olewcze byłoby totalne nie zwracanie uwagi na to, co stworzyli mistrzowie przed nami. Helmut Newton, Peter Lindbergh, Richard Avedon, Irving Penn, Vivian Maier - to absolutni mistrzowie, których nazwiska i twórczość warto znać. Nie tylko mamy szansę zobaczyć, jak od tamtej pory rozwinęła się fotografia, ale również ocenić, jak spójne dzieła tworzył każdy z tych artystów i jak ich osobowość wpływała na ich twórczość. Nie wiem, co Ty o tym myślisz, natomiast dla mnie jest to uwalniająca myśl. Każdy był zupełnie sobą i tworzył totalnie po swojemu!  

Jak rozwijać się w fotografii - zrób coś nowego fotograficznie! Wyjdź na miasto i po prostu rób zdjęcia.

Warsztaty fotograficzne 

Bardzo zachęcam Ciebie również do regularnego uczestniczenia w warsztatach fotograficznych. Zrobisz nowe zdjęcia, poznasz nowe techniki, zapoznasz się z innym niż Twoje patrzeniem na fotografię, wyjdziesz poza swoją strefę komfortu, poznasz ludzi, którzy interesują się tym, co Ty - same plusy! Ja nie wyobrażam sobie roku z co najmniej kilkoma warsztatami fotograficznymi. Uwielbiam te wydarzenia i po każdym z nich wracam niezwykle zainspirowana, z głową pełną pomysłów. Na niejednych z nich nauczyłam się umiejętności, które pokierowały moją dalszą karierą fotograficzną. 

A jeśli potrzebujesz wskoczyć na jeszcze wyższy level, zapraszam Cię na tegoroczną edycję moich warsztatów fotograficznych. Zapisz się i naucz się robić magnetyczne zdjęcia:

  • BASIC PORTRAIT – 3 czerwca
  • GIRLBOSS PORTRAIT – 10 czerwca
  • SUPER FASION – 24 czerwca

Wszystkie informacje znajdziesz tutaj. Do zobaczenia!

Odpocznij od robienia zdjęć 

Last but not least… odpocznij! Ja wiem, że fotografia jest niezwykle ciekawą dziedziną, można się w niej bez końca rozwijać i tworzyć wspaniałe obrazy. Ale wiem również, że każda, nawet najwspanialsza dziedzina potrzebuje przestrzeni na nabranie mocy. A Ty, jako jej twórca, tym bardziej. Zrób sobie od czasu do czasu urlop od zdjęć i skup na tym, by naładować swoje baterie. Niekoniecznie fotograficzne. Zobaczysz, jak Ci się to pięknie i kreatywnie zwróci. 

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na pytanie jak rozwijać się w fotografii i zainspirowałam do tego, by codziennie dbać o swój rozwój. Niekoniecznie nastawiając się na osiągnięcie celu i efekty, ale na zabawę i doświadczanie. To jest najfajniejsze w dziedzinach kreatywnych, że najlepsze efekty mamy wtedy, kiedy pozwolimy sobie odpuścić.

Zapisz się na Masterclass