Fotografia jest niezwykle ciekawą, różnorodną dziedziną, która daje nam wręcz niezliczone możliwości rozwoju. Z jednej strony cudownie jest mieć tyle różnych dróg wyrażenia siebie. Z drugiej natomiast nie dziwię się, że tak trudno w tym wszystkim odnaleźć coś charakterystycznego dla siebie. Własny styl w fotografii to niemalże święty Graal, którego poszukuje każdy fotograf. Jak w takim razie w tej różnorodności odnaleźć to, co unikalne i nasze?
W poszukiwaniu własnego stylu nie mają znaczenia rzeczy, do których czasami przykładamy zbyt dużą wagę. Nie ma znaczenia to, czym dla nas jest fotografowanie. Nieważne, czy jest zajawką po godzinach, ogromna pasją czy sposobem na życie. Mało ważne jest również to, jakim sprzętem fotografujemy. Wiemy już przecież doskonale, że to nie sprzęt robi zdjęcia. Skoro to nie ma znaczenia, to co ma?
Porównujemy się do fotografów, których obserwujemy i szukamy odpowiedzi. Jesteśmy przecież w stanie opisać styl fotografów, którzy tworzyli przed nami. Możemy ocenić charakter ich twórczości i klimat, wskazać unikalne cechy.
Ale co w przypadku, kiedy nie wiemy, co powiedzieć o swojej twórczości?
Pamiętam, że przez długi czas frustrowałam się, że nie potrafię opisać swojego stylu. Miałam wrażenie, że każde moje zdjęcie jest z innej bajki i że ciągle robię coś inaczej. Byłam przekonana, że moje zdjęcia nie wyróżnia nic charakterystycznego. Byłam sfrustrowana i odpowiedzi szukałam w inspiracji twórczością innych. Jak się możesz domyślać, próba połączenia wielu inspiracji i zamknięcia ich w zdjęciach jednej osoby już z góry skazane było na porażkę. Wcale nie pomagało mi lepiej poznać swojego stylu w fotografii.
Dużo zmieniło się w momencie, kiedy zdecydowałam się lepiej poznać siebie. Za poznawaniem siebie szło poznawanie moich wartości i wizji. A co za tym idzie – coraz lepiej wiedziałam, co jest dla mnie ważne i dlaczego w ten, a nie inny sposób chcę wyrażać siebie. Z czasem zaczęłam odkrywać, co jest charakterystycznego dla moich zdjęć. Rozwijałam aspekty, w których jestem dobra. Skupiałam się na tym, co najbardziej mnie pociąga. Odrzucałam to, co mi nie pasuje. Krok po kroku oddzielałam jedno od drugiego i coraz wyraźniej widziałam, jak wygląda moja fotograficzna esencja.
W taki sposób powoli odkrywałam swój styl w fotografii, który do dziś rozwijam. Jest on ze mną zgodny i pozwala na autentyczne wyrażenie siebie.
Styl w fotografii – pytania, które pomogą Ci go odkryć
Nie będę obiecywać, że ten tekst jest magiczną odpowiedzią na Twoje pytania o styl w fotografowaniu. Poszukiwanie stylu to długa droga. Można powiedzieć, że nieskończona. Stylu się nie zdobywa, styl się nieustannie rozwija i o niego dba. Ale z pomocą kilku praktycznych pytań możesz dołożyć cegiełkę do swoich poszukiwań. Podrzucam Ci kilka pytań, dzięki którym dowiesz się o swojej fotograficznej tożsamości choć trochę więcej!
Jeśli wolisz zapoznać się z treścią tego wpisu w wersji audio, zapraszam Cię do przesłuchania odcinka podcastu o tym samym tytule:
https://open.spotify.com/episode/3wP8YANxFOBL43a0Ss1itt?si=fa6fa9708e5247ec
Zrób listę tematów, w których obracasz się fotograficznie najczęściej. Co zwykle fotografujesz?
Pierwszą i w sumie najprostszą rzeczą jest określenie, w jakim rodzaju fotografii już teraz się obracasz oraz jakie tematy chcesz realizować w przyszłości. Zastanów się nad tym, do jakiego tematu Ciebie ciągnie najbardziej. Może to być na przykład: fotografia kulinarna, pejzaże, architektura, wnętrza, kreatywne kompozycje, portrety, fashion. Wybór jest naprawdę duży! Od określenia tematyki zaczyna się cała rozmowa na temat definiującego Ciebie stylu w fotografii. Jeśli określisz, jaki temat najbardziej Ci się podoba, zrobisz naprawdę duży krok w opisaniu siebie jako fotografki.
Kolory i kadry w Twoich zdjęciach – jak wyglądają?
Czy jest coś, co jest charakterystyczne dla Twoich zdjęć, jeśli chodzi o kolorystykę i kadrowanie? Zastanów się, w jakich kolorach najczęściej fotografujesz i jakie kolory Ciebie otaczają? Wolisz żywe, nasycone zdjęcia, czy raczej klimaty vintage? Bardziej lubisz minimalistyczne, proste kadry, czy raczej takie, na których dużo się dzieje?
Ja uwielbiam mocne kontrasty i subtelne światło. Kocham ciepłe wyraziste odcienie, niekoniecznie przemawiają do mnie nienasycone kolory. Nie dla mnie są wieloplanowe reportaże, wolę proste studyjne kadry. Zastanów się, jaka kompozycja kadrów u Ciebie przeważa, jaką kolorystykę preferujesz oraz w jaki sposób najczęściej obrabiasz zdjęcia. To bardzo dużo powie o estetyce charakterystycznej dla Twoich zdjęć.
>>> Zobacz wpis: Jak budować dającą satysfakcję markę – fragment mojego darmowego e-booka
Jakim sprzętem fotografujesz?
Nieważne jest to, czy fotografujesz telefonem, bezlusterkowcem, czy lustrzanką i ile masz obiektywów. Ważne jest to, w jaki sposób ten sprzęt wykorzystujesz oraz czy Twój sprzęt służy temu, co chcesz osiągnąć. Być może chcesz robić dopracowane sesje i kontrolować każdy etap ich powstawania, w czym świetnie będzie Ci służyła lustrzanka i odpowiednie obiektywy. Może ubóstwiasz spontaniczne fotografowanie w każdym miejscu i czasie, w czym idealnie sprawdzi się telefon. A może jednak wolisz klimat vintage i świetnie czujesz się w fotografowaniu analogiem.
Każda decyzja jest dobra – ważne jest to, czy potrafisz swój sprzęt wykorzystać w taki sposób, by wspomóc budowanie swojego stylu.
Styl w fotografii – Co Ciebie inspiruje? Jakich fotografów lubisz oglądać? Co estetycznie Ciebie ciekawi?
Nawet jeśli w tym momencie trudno Ci określić Twoje fotograficzne upodobania, to na pewno będzie łatwiej Ci to zrobić posługując się Twoimi inspiracjami. Zastanów się, jakie zdjęcia oglądasz najczęściej, których fotografów najbardziej lubisz. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś, zbierz swoje inspiracje w jedno miejsce. Później zastanów się, co wszystkie te zdjęcia mają ze sobą wspólnego.
Co sprawia, że podobają Ci się akurat te? Czy przyciągają Ciebie do nich konkretne kadry i kolorystyka? Przyciąga Ciebie kompozycja lub gra świateł i cieni? Poobserwuj to i zapisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. To, co podoba Ci się u innych, prawdopodobnie znajduje odzwierciedlenie w Twoich pracach. Zwróć na to uwagę!
>>> Zobacz wpis: Jak rozwijać się w fotografii – moje sposoby na kreatywny rozwój
Jakie zdjęcia zupełnie nie dają Ci radości?
Nie musimy robić ani lubić wszystkiego. Ja wychodzę z założenia, że najlepiej rozwijać to, w czym jesteśmy dobrzy i co lubimy. W takim wypadku mamy większe szanse na to, by stać się w naszym temacie jeszcze lepsi. Może więc masz temat, którego zupełnie nie czujesz? Zastanów się, czy jest coś, do czego ciężej jest Ci się zabrać. Może odwlekasz robienie lub obrabianie konkretnego rodzaju zdjęć. Jeśli potrafisz coś takiego wskazać, być może jest to temat, który Ciebie nie kręci. Może będzie to znak, że warto zrezygnować z tego tematu i zrobić miejsce temu, co przyprawia Cię o dreszcz ekscytacji.
Styl w fotografii – aby go poznać, zastanów się, czym jest dla Ciebie fotografowanie?
Łatwiej jest nam realizować cele i marzenia, kiedy wiemy, po co coś robimy. Czym dla Ciebie w takim razie jest robienie zdjęć? Czym kierujesz się robiąc zdjęcia? Pomyśl, co w podejściu do fotografowania jest dla Ciebie najważniejsze. Ja lubię dobrze bawić się z ludźmi, z którymi pracuję. Lubię, kiedy przez moje zdjęcia przemawia odwaga i indywidualność. Nie boję się odważnych ujęć, bo chcę być autentyczna w tym, co robię. Zdjęcia są dla mnie odważnym wyrażeniem indywidualności.
Poproś bliskie osoby o feedback na temat Twoich zdjęć
Czasami wkręceni w to co robimy nie potrafimy nabrać dystansu i spojrzeć świeżym spojrzeniem na naszą twórczość. Kiedy regularnie chodziłam na rysunek, prowadzący doradzał nam, abyśmy od czasu do czasu oddalali się i oglądali swoją pracę z większej odległości. Łatwiej było wtedy zauważyć niedociągnięcia, układ cieni i linii. To samo dotyczy zdjęć, dosłownie i w przenośni.
Pewnie nie zawsze jesteś w stanie stwierdzić, co charakteryzuje Twoje zdjęcia. Być może cechy charakterystyczne, wyróżniające Twoje prace, będą mogły dostrzec dopiero osoby, które patrzą na nie z dystansu. Jeśli masz kogoś, komu możesz w tej kwestii zaufać, poproś o feedback. Świetnie by było, gdyby ta osoba mogła w szczególności zwrócić uwagę na to, z czym kojarzą jej się Twoje zdjęcia i co jest tym, co najbardziej w nich lubi. Kilka słów takiego komentarza może Ci dużo rozjaśnić w kwestii tego, jak inni widzą Twoje zdjęcia.
Wiem, że styl w fotografii nie jest tak łatwo ani szybko odkryć. Trzymam jednak kciuki za to, by było fascynującym, ciekawym i wciągającym procesem!
>>> WARSZTATY FOTOGRAFICZNE 2022 <<<
A jeśli potrzebujesz wskoczyć na jeszcze wyższy level, zapraszam Cię na tegoroczną edycję moich warsztatów fotograficznych. Zapisz się i naucz się robić magnetyczne zdjęcia:
- BASIC PORTRAIT – 3 czerwca
- GIRLBOSS PORTRAIT – 10 czerwca
- SUPER FASION – 24 czerwca
Wszystkie informacje znajdziesz tutaj. Do zobaczenia!